Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi

Ankara Meslek Hastalıkları (Mesleki ve Çevresel Hastalıklar) Hastanesi Randevu Alma, Laboratuvar Sonuçları, Adres ve İletişim Bilgileri, Bölümler, Doktorlar

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi

HASTANE ONLİNE (MHRS) RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ...

HASTANE WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ...

LABORATUVAR SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

MESLEK HASTALIKLARI HİZMET BİRİMİ, HASTANE SORUMLULUK BÖLGESİ VE SAĞLIK KURULUNA İLİŞKİN HASTANE İNTERNET SAYFASINDAN BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ …

GÖREVLİ DOKTOR BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

İLETİŞİM VE ULAŞIM BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi (Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi)

Adres    : Osmangazi Mah. Atlılar Cad. No:45 Keçiören / Ankara

Telefon  : (0 312) 580 83 95

Faks      : (0 312) 580 84 04

E-Mail   : [email protected]

BÖLÜM VE BİRİMLER

Özellikli Birimler

Palyatif

Evde Sağlık

Meslek Hastalıkları

Cerrahi Birimler

Genel Cerrahi

Göz Hastalıkları

Kadın Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz

Ortopedi ve Travmatoloji

Üroloji

Dahili Birimler

Anestezi ve Ağrı

Cildiye

Çocuk Hastalıkları

Diyet

Enfeksiyon Hastalıkları

Evde Bakım

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Göğüs Hastalıkları

İç Hastalıkları

Kardiyoloji

İş ve Meslek Hastalıkları

Nöroloji

Ruh ve Sinir Hastalıkları

Tıbbi Birimler

Ameliyathane

Diyetisyen

Eczane

Görüntüleme

Röntgen

Mammografi

Tomografi

Kemik Dansitometri

I.V.P.

Ultrason

EMG

EEG

EKG

EKO

Laboratuvar

Biyokimya

Mikrobiyoloji

Toksikoloji

Uroflowmetri

Patch

Prick

Solunum Fonksiyon Testleri (SFT)

İşitme Testi (ODYO)

Görme Alanı

Sağlık Kurulu

Sterilizasyon

TARİHÇE

Ülkemizde çalışma koşullarını düzenlemeyi hedefleyen ilk yazılı metin 1865’de yayınlanan Dilaver Paşa Nizamnamesidir. Dilaver Paşa Nizamnamesi ile kömür madenlerindeki çalışma koşulları düzenlenmeye çalışılmıştır.

Umumi Hıfzısıhha Kanunu diğer önemli metinlerden biridir. 1930 yılında yayınlanmıştır ve çalışma hayatına sağlık ve güvenlikle ilgili düzenlemeler getirmiştir. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, halen halk sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği alanlarında önemli bir yaptırım aracı olarak kullanılmaktadır. Anayasamız, Borçlar Kanunu ve İş Kanunları iş hukuku, iş sağlığı, iş güvenliği, sosyal güvenlik alanlarında düzenlemeler içermektedir. Ayrıca iş sağlığı, iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili yaptırım gücü ve daha iyi uygulamalar için özendirme işlevi olan Sosyal Sigortalar Kurumu kanunları da gözden kaçmamalıdır.

Sosyal Sigortalar Kurumu 1945 yılında iş kazaları ve meslek hastalığı pirimi toplayarak bu alanda sosyal güvenlik ihtiyacını karşılamıştır. Bu yıllarda, meslek hastalıkları ile ilgili var olan bilgi eksiği ve kurumun bu alandaki işlevlerini yerine getirirken diğer devlet hastanelerinden yararlanamaması nedeniyle SSK 1949 yılında ilk hastanesini kurmuştur: İstanbul Nişantaşı Meslek Hastalıkları Hastanesi. SSK sigorta kapsamına hastalık, analık gibi sigorta alanlarını da alınca birçok hastane kurmuş ve söz konusu hastane de hizmet hastanesine çevrilmiştir. 1970’li yıllarda Meslek Hastalığı alanında inceleme ve değerlendirme yapmak üzere SSK tarafından görevlendirilen ve birçok gelişmiş ülke örneğini inceleyen hekimler ülkemizde meslek hastalıkları sorununun büyüklüğünü ve “özelleşmiş hastaneler” kurulması gerekliliğini rapor etmişlerdir.

1978 yılında Ankara ve İstanbul illerinde iki meslek hastalıkları hastanesi kurulmuştur. Hastanelere teşhis, ilgili sigorta alanlarında sigortacılık kararları (maluliyet belirleme, sigortalılık işlemlerine hak kazanma kararı) alabilmenin ve tedavinin yanı sıra “kurumu korumak amacıyla” koruyucu sağlık hizmetlerini, gezici sağlık hizmetlerini ve meslek hastalıkları alanında eğitim hizmetlerini yürütme görevleri verilmiştir. Hastanelerin kurulmasıyla saptanan meslek hastalığı sayısında ve çeşitliliğinde artış yaşanmıştır.

Meslek Hastalıkları Hastaneleri, ülkemizde birtakım ilklere imza atmıştır. İlk İş Psikolojisi Laboratuarı, İş Hijyeni Laboratuarı, Toksikoloji Laboratuarı, gelişkin Solunum Fonksiyon Laboratuarı, gezici iş sağlığı laboratuarı olan hastaneler olmuşlardır. Halen bu laboratuarların bir kısmı için devlet hastanelerinde tek olma durumunu sürdürmektedirler.

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi, 1978 yılında Ankara SSK Ulus Hastanesi bünyesinde kurulmuştur. Hastane 1979-1985 yılları arasında Ankara Konur Sokakta, 1985-2001 yılları arasında İstanbul yolunda Çalışma Bakanlığı İSGÜM binasında faaliyetini sürdürmüştür. 19.11.2001 tarihinden itibaren Keçiören’de şu an hizmet verdiği binasına taşınmıştır. 14.10.2002 tarihinden itibaren Meslek Hastalıkları Hizmeti yanında, Genel Hastane Hizmetleri vermeye de başlamıştır. Diğer SSK hastaneleriyle birlikte 19.02.2005 tarihinde Sağlık Bakanlığına devredilmiştir.

11.11.2016 tarihinde hastanemizin ismi Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi olarak değişmiştir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER