20 Eylül Küresel İklim Grevi

İklim krizine karşı somut adımların atılması için “Fridays for Future / Gelecek için Cumalar” dayanışma ağının çağrısıyla "Küresel İklim Grevi" tekrarlanacak.

20 Eylül Küresel İklim Grevi

Herşey İsveç’li 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg 2018 yılının Ağustos ayından itibaren her cuma günü Meclis önünde iklim krizine dikkat çekmek üzere okul grevine çıkmasıyla başladı. Tek başına başladığı bu greve kısa sürede dünyanın dört bir yanından çocuklar ve gençler ortak oldu ve her cuma, kendileri için yaşanabilir bir gezegen bırakılmasını talep eden çocuklar ve gençler okullarına gitmeyip Dünya çapında grev yapmaya başladılar.

Çocuk ve gençler iklim krizine karşı Dünya çapında ilk grevlerini 15 Mart 2019 tarihinde, ikinci grevlerini ise 24 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirmişti. 20 Eylül Cuma Günü ise yine üstelik bu kez yetişkinlerin ve dünya çapında pek çok kurum ve kuruluşun da katılımıyla "Küresel İklim Grevi" tekrarlanacak ve bu kez 7 gün süreyle devam edecek.

İklim krizi nedeniyle canlı türlerinin yok olduğu, göçlerin ve yoksulluğun arttığı, artan sıcaklıklar, eriyen buzullar ve değişen iklim koşulları nedeniyle Dünya'nın geleceğinin tehlikeye girdiği bu günlerde çevre aktivistlerinin ortaklaştığı tek ve kaçınılmaz bir uyarı söz konusu: “kaybedecek bir saniyemiz bile yok”.

"Gezegen olarak ekolojik bir krizin ortasındayız. İçinde bulunduğumuz krize karşı uygun politikalar oluşturmamızın zamanı geldi de geçiyor. Kaybedecek bir saniyemiz dahi yok. Şu anda Yeryüzünün atmosferi, endüstri devrimi öncesi seviyelerden 1°C daha sıcak. Bilim insanları ardı ardına yayınladıkları raporlarla insan faaliyetlerinin sebep olduğu altıncı kitlesel yokoluşun içerisinde olduğumuzu söylüyor. Endüstri devriminden bu yana insan faaliyetleri bizi bugün içinde bulunduğumuz duruma, bir yol ayrımına getirdi. Önümüzde yalnızca iki seçenek duruyor. Ya küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için üstümüze düşeni yapacağız ve sıfır karbon emisyonuna geçeceğiz ya da yaşamın sona erdiği bir gelecek ile yüz yüze geleceğiz." (Sıfır Gelecek)

Türkiye’de “Sıfır Gelecek Kampanyası” adı altında bir araya gelen çevre ve ekoloji örgütleri Dünya ile eşzamanlı olarak başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok yerde etkinlikler ve “küresel iklim grevi” gerçekleştirecek. “Sıfır Gelecek Kampanyası” ekolojik krize endeksli önlem politikaları güdülmesi ve radikal kararlar alınması; fosil yakıtlara dayalı yüksek karbon ekonomisinin adil geçiş yoluyla doğaya zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarına kaydırılması, doğa dostu tarıma geçilmesi, kentsel planlamanın canlı yaşamını öne alacak şekilde kurgulanması, ormansızlaşmanın durdurulması gibi talepler ile harekete geçmiş durumda. (Bu kampanyanın bütün taleplerine buradan ulşabilirsiniz)

.

20 Eylül Küresel İklim Grevi gününde Türkiye'deki bazı programlar ise şu şekilde:

İstanbul

İlk buluşma, 14.00’te Kadıköy İskele Meydanı (Basın açıklaması)

16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda başlayacak. (İklim festivali, standlar, çeşitli atölyeler, konuşmalar ve performans gösterileri ve 18.00’den itibaren müzik grupları. Sahnede yer alacak gruplar ve performans sanatçıları şöyle: Barlas Tan Özemek, Güney Marlen, Güz Kumpanyası, Kabile, Lara Di Lara, Nil İpek, Pınar Keleş, Sumru Ağıryürüyen & Muammer Ketencioğlu, Şudabap Çocuk ve Teneke Trampet)

İzmir

15.00’da Gündoğdu Meydanı’ndaki öğrenci grevi ve basın açıklaması

18.00’da İzmir İklim Yürüyüşü

Saat 19.00’da ise Kültürpark Sahne’de İzmir İklim Festivali (Ahura Ritm Topluluğu konseri,Sokak Orkestrası performansları tiyatro oyunları, lindyhop gösterisi)

Bursa

Nilüfer İklim Festivali

14.30'da İklim Krizi Forumu

15.00 ile 18.00 arasında değişik atölyeler, konserler

19.30'da Bursa Çevre Platformu'nun açıklaması

20.00'de belgesel gösterimi

.

Muğla Milas'ta 14:00 ile 17:00 saatleri arasında Karacahisar- İkizköy sınırında kesilmek için ayrılan orman alanında "Kömür Belası" belgeselinin gösterimi, konserler, piknik ve basın açıklaması yer alacak.

Malatya’da Battalgazi’de saat 12.00’da

Eskişehir’de Espark AVM önünde saat 15.00.

Bodrum’da ilk etkinlik saat 13.30’da Kızılağaç’ta, ikinci etkinlik saat 18.00’da Barış Meydanı’nda 

Ankara'da Kuğulu Park'ta saat 14.00'da

Antalya'da Alakır Nehri Kardeşliği'nin girişimiyle Çıralı Köy Kahvesi 12.00'da

Çanakkale'de saat 13.00'da Kordon'daki Truva Atı önünde

Ayvalık'ta saat 17.00'de Cumhuriyet Meydanı'nda çeşitli eylem ve aktiviteler düzenlecek.

.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 11:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER