ABD, Paris İklim Anlaşması'ndan Çekiliyor

ABD, Paris İklim Sözleşmesi'nden çıkışı sürecini resmen başlattı. Sözleşmeden çıkış, tebligatın resmen sunulmasının ardından bir yıl sonra 4 Kasım 2020'de gerçekleşecek.

ABD, Paris İklim Anlaşması'ndan Çekiliyor

1 Haziran 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump karbon salınımını azaltmayı ve küresel ısınmayı 2 derecelik artışta durdurmayı öngören Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceğini açıklamıştı, dün ise Birleşmiş Milletler'e Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılmak için resmi başvuruyu yaptı. 1 yıl sonra ABD anlaşmadan resmen ayrılmış olacak.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Başkan Donald Trump, Amerikan halkına, vergi mükelleflerine ve işlerine yüklediği yükten dolayı Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı verdi. ABD, bugün (dün) Paris İklim Sözleşmesi'nden çıkışı sürecini resmen başlattı. Anlaşmalara uygun olarak ABD, BM'ye konuyla ilgili resmi tebligatı sundu. Sözleşmeden çıkış, tebligatın resmen sunulmasının ardından bir yıl sonra gerçekleşecek." dedi.

Donald Trump, Anlaşmanın, "iklim değişikliğiyle mücadeleyi değil, diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçladığını" savunan Trump, bunun Amerika ekonomisinde 3 trilyon dolar ve 6,5 milyon istihdam kaybına yol açacağını iddia etmişti.

ABD'nin bu kararının, Paris Anlaşması'nda belirlenen küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma hedefinin yerine getirilmesini çok daha zorlaştıracağı ortada ancak kömür yerine doğalgaz kullanımının artması ABD'nin karbon emisyonlarının bu karara rağmen giderek düşeceği anlamına geliyor.

ABD'nin dünya genelindeki karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 15'ini tek başına üretmesinin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin de artan sıcaklıklarla mücadele etme çabalarının en önemli mali ve teknolojik destekçileri arasında yer alıyor.

Paris İklim Anlaşması

Türkiye'nin de aralarında olduğu 190'dan fazla ülke tarafından imzalanan ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen 30 kasım 2015 Birleşmiş Milletler Paris İklim Zirvesi sonrasında kabul edilmiştir. Anlaşma metni 22 Nisan 2016 tarihinde imzaya açılmış, 4 Kasım 2016 tarihi itibarıyla yeterli sayıda üye ülkenin imzalamasının ardından girmiştir.

Anlaşma dünya tarihinde iklim değişikliği ile ilgili en geniş kabul görmüş anlaşmadır ancak kuralları henüz uygulanamamaktadır.

Anlaşma ana hatlar itibariyle;

Uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında kalmasının sağlanması,

Sera gazı salınımının küresel seviyede azalma eğilimine geçirilmesi,

Sera gazı salınımını azaltacak her türlü önlemin en kısa sürede devreye alınması hususlarını içermektedir.

Anlaşmaya göre taraf devletlerin, konulan hedefleri sağlamaya yönelik tedbirler ve sonuçları konusunda başarılarını özetleyen raporlar yayınlama yükümlülüğü de bulunmaktaydı. Bazı ülkeler iklim değişikliği konusunda üzerine düşen değişiklikleri yapıyor ancak iklim değişikliğine en büyük etkiyi yapan ABD’nin Paris Antlaşması’na karşı tutum değişikliği endişe verici boyutta, bu nedenle anlaşmanın geleceği tehlike altına girerken, küresel ısınmanın şimdiden 1,5 dereceyi bulduğu hesaplanyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 12:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER