ABD Yeniden Paris İklim Anlaşmasının Tarafı Oldu

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin bugün itibariyle resmi olarak Paris İklim Anlaşması'nın yeniden tarafı olduğunu bildirdi.

ABD Yeniden Paris İklim Anlaşmasının Tarafı Oldu

ABD Başkanı Donald Trump 4 Kasım 2019'da ülkesinin çeikleceğini açıkladığı Paris İklim Anlaşmasından 4 Kasım 2020 tarihinde resmen çekildiğini duyurmuş, Joe Biden ise seçim kampanyası döneminde ülkesinin tekrar Paris Anlaşmasına dahil olacağını açıklamıştı.

20 Ocak'ta göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden, törenlerinin bitmesinin hemen ardından Donald Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik ilk kararnameleri ile birlikte iklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alarak Paris İklim Anlaşması'na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini de imzaladı.

Bugün ise Antony Blinken, yazılı açıklama yaparak ABD'nin resmen anlaşmaya yeniden taraf olduğunu ifade etti. Antony Blinken, Paris İklim Anlaşmasının küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklimde yaşanan değişimleri engellemek açısından benzersiz bir çerçeve anlaşması olduğunu, Joe Biden'ın 22 Nisan'da yapılacak Liderler İklim Zirvesi'ne de katılacağını belirterek, "2016'da Anlaşma'ya katılmamız, bugün Anlaşma'ya yeniden katılmamız kadar bundan sonra gelecek haftalarda, aylarda ve yıllarda neler yapacağımız da önem arz edecektir. İklim değişikliği ve bilim diplomasisi dış politika görüşmelerinde artık bir daha asla eklenti bir konu olmayacak. İklim değişikliğinin gerçek tehditlerine odaklanmak ve bilim insanlarımızı dinlemek, bizim iç ve dış politika önceliklerimizin merkezindedir." dedi.

Paris İklim Anlaşması, küresel sıcaklık artışının sanayi öncesi dönemdekine kıyasla 2 derecenin hatta tercihen 1,5 derecenin altında tutulmasını, zengin ülkelerin, iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri ve yenilenebilir enerjiye geçmeleri için yoksul ülkelere yardım etmesini, her ülkenin karbon emisyonlarını azaltmasını hedefliyor.  Ayrıca bu hedeflerin, beş yılda bir gözden geçirilmesi planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 23:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER