Antalya'dan Sonra İzmir'de de Fayton Dönemi Bitti

Antalya'dan sonra İzmir'de de fayton yasaklandı. Sıra istanbul'a gelir mi?

Antalya'dan Sonra İzmir'de de Fayton Dönemi Bitti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, twitter hesabından "#İzmirdeFaytonDönemiKapandı" etiketiyle “Değerli İzmirliler, Seçildiğimiz günden bu yana faytonların kaldırılmasıyla ilgili yasal ve teknik süreçleri yürüttük. Bu süreç tamamlandı, İzmir’de fayton dönemi kapandı. Hayvan haklarını gözetmek, temel önceliklerimden biri olmaya devam edecek.” paylaşımı ile faytonların kaldırılmasıyla ilgili yasal ve teknik süreçlerin tamamlandığını açıkladı.

1 ay önce de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kent merkezi, Alanya ve Manavgat ilçelerindeki fayton faaliyetlerine 10 Haziran itibarıyla son verileceğini söylemiş ve 10 Haziran itibariyle UKOME kararıyla fayton dönemi kapanmıştı.

Şimdi gözler İstanbul Büyükşehir Belediyesinde, zira Adalar'da resmi rakamlara göre yılda 200 atın öldüğü biliniyor. Faytonların kaldırılması ve atların yaşam hakkının güvenceye alınması için sık sık eylem yapılsa veya özellikle sosyal medya üzerinden kampanyalar düzenlense de özellikle yaz aylarında (yani havaların en sıcak olduğu ve atlar açısından da çalışmanın en zor olduğu dönemde) fayton sırası oluşması ve fayton ücretleri birlikte düşünüldüğünde burada da büyük bir rant döndüğü ortaya çıkıyor. Hatta faytonculuk bir meslek olmaktan çıkmış ve bir mafya oluşumuna dahi dönüşmüştür.

Ancak ne olursa olsun atların içler acısı halini gören insanların yine de fayton sırasına girmesi ve faytonlara binmek için adeta savaş vermesi kabul edilebilir bir görüntü olmaktan çok uzak, bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de benzer bir düzenleme ile faytonlara yasal olarak son vermesi, hayvan hakları savunucularının en büyük beklentisi durumunda.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 11:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER