Avrupa'nın En Sıcak Kışı

AB bünyesinde faaliyet gösteren Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), geçtiğimiz ayın, Avrupa’da şu ana kadarki en sıcak ocak ayı olduğunu açıkladı.

Avrupa'nın En Sıcak Kışı

Avrupa Birliği (AB) bünyesinde faaliyet gösteren Copernicus İklim Değişikliği Servisi, geçtiğimiz ayın, Avrupa’da şu ana kadarki en sıcak ocak ayı olduğunu açıkladı. Dün yayınlanan raporda, 2019 Aralık ve 2020 Ocak ve Şubat aylarının Avrupa’daki ortalaması 2015-2016 kışına göre 1.4 derece daha fazlaydı. 1981-2010 yıllarının ortalamasının ise 3.4 derece üzerinde geçti. Oysa Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) 2016 yılında, küresel hava değişikliğine ilişkin yayımladığı raporunda, 2015'in muhtemelen en sıcak yıl olarak kayıtlara gireceğini, iklim değişikliğinin El Nino ve insan kaynaklı küresel ısınmadan kaynaklandığı açıklamıştı.

Mevsim normalleri üzerindeki sıcaklık Almanya’daki buzlu şarap hasadının yapılamamasına neden oldu, İsveç ve Rusya’daki spor etkinlikleri için farklı bölgelerden kâr getirilmek zorunda kalındı. Finlandiya, Helsinki’de ise ortalama Ocak ve Şubat sıcaklıkları 1981-2010 ortalamasının 6 derece üzerindeydi. Bu ise özellikle kuzey ülkeleri iklimlerinde aşırı derecede değişikliklerin olduğunu ve kuzey ülkelerinin daha fazla zarar göreceğini gösteriyor.

Bilim insanları iklim değişikliğinin, küresel ölçekte aşırı sıcaklık olaylarını artıracağını öngörüyor. Avustralya yangınları nedeniyle ülke, kaydedilen en sıcak ikinci yazını geçirdi. Brezilya Amazon Ormanları yangınları ile birlikte Avusturalya yangınları iklim değişikliğine etki göstermesi bekleniyor. Örneğin Antarktika’da ise sıcaklıklar Şubat ayında ilk defa 20 derecenin üzerine çıktı.

Dünya çapında ise 2019, yeryüzü sıcaklıklarında hem geçtiğimiz son 150 yılın en sıcak yıllarıydı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 12:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER