Baca Filtresi Olmayan 5 Termik Santral Kapatıldı

Afşin Elbistan A, Seyitömer, Tunçbilek, Kangal ve Çatalağzı termik santralları tamamen, Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatıldı.

Baca Filtresi Olmayan 5 Termik Santral Kapatıldı

Elektrik Üretim A.Ş. veya bağlı ortaklık, iştirak, işletme ve işletme birimleri ile varlıklarına ve 4046 sayılı Kanun kapsamında oluşturulacak kamu üretim şirketlerine ve kamu üretim şirketlerine ait üretim tesislerine, özelleştirilmiş olanlara veya özelleştirileceklere çevre mevzuatına uyumuna yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması için verilen süreler 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle doldu ve 1 Ocak 2020 tarihinde santrallerde denetimler başlatıldı.

İlk yapılan denetimlerde Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralları tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatıldı.

Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santralleri için ise geçici faaliyet belgesi düzenlendi, altı ay içerisinde çevre izin ve lisans belgesi için başvurmazlarsa aynı akıbet ile karşılaşacaklar.

Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralları çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almış durumdalar.

.

Kütahya

Kütahya’nın Tavşanlı ve Seyitömer ilçelerinde bulunan termik santraller, verilen sürede bacalara filtre takılmadığı için 1 Ocak 2020 sabahında Kütahya Jandarma Komutanlığı ekiplerince mühürlendi ve iki santralde üretim faaliyetleri durduruldu.

Sivas

Sivas’ın Kangal ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan, özel şirket tarafından işletilen termik santral, tanınan süre içinde filtre ile ilgili şartları sağlayamadığı gerekçesiyle mühürlendi.

Zonguldak

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Elektrik Santralı’nda üretim, bacalara filtre takılmaması nedeniyle durduruldu. Termik santral mühürlendi.

Manisa

Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren Soma Termik Santralı’na giden bakanlık yetkilileri gerekli çevre yatırımlarını tamamlamadığı tespit edilen santralın kömür giriş kapılarını mühürledi. Kömür girişinin kesildiği santralın faaliyetleri “geçici faaliyet belgesi” alıncaya kadar kısmi olarak durduruldu zira termik santraldan çıkan sıcak suyla, Soma’da 12 bin hane ve okullar le resmi daireler ısınmakta.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki Afşin-Elbistan A Termik Santralı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince mühürlendi, kazanlardaki kömürün bitmesinin ardından santralın faaliyetinin durduruldu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER