Ballıkayalar Tabiat Parkı Tehlikede...

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayladığı Kuzey Marmara Otolu Bağlantı Yolları Projesi ile Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda 17 bin ağaç kesilecek.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Tehlikede...

Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul ile Kocaeli arasında Gebze'nin kuzeyinde, 2 kilometre uzunluğunda ve genişliği 40 ile 80 metre arasında değişen bir kanyon ve doğal çevresinden oluşan bir tabiat parkı. Kireçtaşı kaplı ve çevresi sarp kayalarla çevrili kanyonun ortasından geçen Ballıkaya Deresi yer yer gürül gürül akarken bazı yerlerde göletler oluşturmuş durumda. Hele bir de Gebze Sanayi Bölgesinin hemen yanında olsa bile yemyeşil olduğunu gördüğünüzde "dünya varmış" diyeceğiniz bir yer burası. Ballıkayalar Kanyonu 200 milyon yıllık süreçte oluşmuş durumda ayrıca Marmara bölgesinin en önemli doğa harikalarından biri olarak kabul ediliyor. Doğa yürüyüşü (trekking ve hiking) yanında 40-80 metre yüksekliğinde dik kayalıklarında dağcılık sporu da sıklıkla icra ediliyor hatta önemli eğitim alanlarından birisi olarak kabul ediliyor. İstanbul Doğa Sporları Kulübü de burada sık sık doğa yürüyüşü aktiviteleri düzenlediği gibi dağcılık eğitimleri de veriyor.

İstanbul ile Kocaelililerin nefes aldığı son yerlerden birisi olan bu tabiat parkı da bu bölgenin nüfus yoğunluğunun artmasının ve sanayileşmesinin tehlikesi altında. Bu tehlikenin yanısıra bir süredir çevresinden dolaşan otoyollar arasında bağlantı yolu tehdidi de devam ediyordu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi bu tehdidin gerçeğe dönüştürecek ve Ballıkayalar Tabiat Parkının kalbinin ortasından geçecek projeye onay verdi hem de bölge sanayileşmeden ve ağaç kıyımından yeterince payını almışken bu yol için 17 bin ağacın da kesileceği belirlenmiş olmasına ve Tabiat Parkının SİT alanı olmasına rağmen...

Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun olumsuz görüş bildirdiği, Çevre Mühendisleri Odası'nın itiraz ettiği bu projenin sadece 1-2 km kuzeyde olması halinde dahi tabiat parkı bu derecede zarar görmeyecek ancak yolun bu şekilde 1-2 dakika uzayacak olması ve şu anda kullanılan orman ve köy yolunun genişletilerek bağlantı yoluna dönüştürülmesinin maliyetinin çok daha az olması nedeniyle kuzeye kaydırılmadığı anlaşılıyor. Tabiat Parkı bu proje ile süreç içerisinde doğallığını ve güzelliğini kaybedecek. Tabiat parkında ve çevresinde nesli tehlike altında olan kukumav, çil keklik, kınalı keklik, kayasıvacısı, kır incirkuşu, mavi doğan, ebabil ve karasağan gibi kuş türleri de daha büyük yehlike altına girecek.

İstanbul-Kocaeli yolu adı altında bir yol geçirilmesi gündeme geldi. Bu yol 64 kilometre olacak ve bu yolun 1,7 kilometresi Ballıkayalar Tabiat Parkı'nın içinden geçecek. 

BALLIKAYALAR TABİAT PARKINDAN OTOBAN GEÇMESİN, AĞAÇLAR KESİLMESİN...
Siz de bizim gibi düşünüyorsanız bu kampanyayı imzalayarak yardımcı olabiliriz. 

Change.org

Ballıkayalar Nerede?

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli, Gebze‘ye bağlı, İstanbul Boğaziçi Köprüsüne 65 km, Gebze’ye 10 km, İzmit’e 50 km uzaklıkta. giriş yaya olarak ücretsiz ancak araç girişi 10 TL, piknik masaları da yine 10 TL, kamp yapmak isteyenler için ise çadır alanı kirası 20 TL civarnda(2018).

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 10:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER