Beklenen Yağış Nihayet Geliyor

Küresel ısınma ve değişen hava koşulları nedeniyle kış aylarında kurak bir mevsim geçiren Türkiye Cumartesi gününden itibaren yağışlı havanın etkisine giriyor.

Beklenen Yağış Nihayet Geliyor

Küresel ısınma büyük tehdit olmaya devam ediyor, rüzgarları, yağışları, mevsimleri etkileyen küresel ısınma Balkanlar ve Anadolu'yu vurmaya başladı. Yağışlarda Kasım ve Aralık ayında geçen yıla göre dahi %40 düzeyinde bir azalma mevcut, bu durum kuraklık ve susuzluk tehdidini beraberinde getiriyor. Geçen haftalarda neredeyse bütün büyükşehirlerin su sorunu çektiği ve önümüzdeki yaz için olumsuz bir tablo ile karşı karşıya olduğu ortaya çıkmıştı. 

Türkiye'nin, nihayet yağışlı hava etkisine girmesi bekleniyor. Yağışlı havanın batıdan gelecek ve 10 gün süreyle bütün yurdu etkisi altına alacak, yurdun özellikle batı kesimlerinin bol yağış alması, yüksek kesimlere ise kar yağması bekleniyor.

Ventusky sitesinden alınan bilgilere göre Cuma günü tibariyle Trakya'dan başlayacak yağıiş Cumartesi günü öğle saatlerine kadar bütün Batı Anadolu'yu da etkisine alacak. Yağış özellikle ilerleyen günlerde yüksek kesimlerde ve Doğu Anadolu'da kar yağışı şeklinde kendini gösterecek hatta Doğu Anadolu'nun bazı bölgelerinde çığ riski oluşması bekleniyor.

.

Pazartesi ve Salı günü ise Anadolu'nun içlerie doğru yağış devam ederken, Batı Anadolu ve Trakya'da yağışların daha da artması bekkleniyor.

.

Perşembe ve Cuma günü ise bütün yurdu etkisi altına alacak yağışın 1 hafta devam etmesi ve kuraklık riski ile karşı karşıya kalan bütün bölgelere az da olsa rahatlama sağlaması bekleniyor.

.

El Nino ve La Nina'nın Ülkemize Etkileri

Büyük Okyanus'ta başlasa da küresel değişikliklere neden olan bu hava olaylarında bütün Avrupa, Balkanlar, İran-Afganisatan bölgesini de çokça etkilemektedir. Örneğin uzun süreli araştırmalar El Nino olduğu yıllarda Türkiye de yıllık yağış miktarı uzun yıllar ortalamasının üzerinde, La Nina olduğu yıllarda ise uzun yıllar ortalamasının altında yağış gerçekleştiği tespit edilmiştir. Zaten 2020 Eylül Ekim aylarının başlangıcından bu yana bütün Anadolu az miktarda yağış almış ve önümüzdeki yıl için ciddi bir kuraklık sorunu ortaya çıkmıştır. 2021 yılının ilk aylarının da kurak geçmesi olasılığı yüksektir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 21:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER