Bir Ülke Değil Bir Kıta Yanıyor

Avustralya'da 4 aydır bir yangın bitmeden biri başlıyor ve bütün yangınlar aynı haritada gösterildiğinde koca kıta bir yangın topuna dönüşmüş durumda.

Bir Ülke Değil Bir Kıta Yanıyor

Yukarıdaki görsel anlık yani aynı anda devam eden yangınların değil, 4 aydır devam eden yangınların üst üste bindirilmiş görüntüsü, ancak bu görüntü 4 aydır devam eden ve Avustralya kıtasındaki dehşeti ve cehennemi gösteren bir kareye dönüşmüş durumda. Onbinlerce itfaiye erine ek olarak bu hafta ordu da yangınlarla mücadelede etkin rol almaya başladı.

Yangınlarda ne kadar bir alanın yandığı kesin değil ancak 6-8 milyon hektar, Türkiye'nin 80 milyon hektar olduğunu ve yanan alanın Türkiye'nin onda birine denk geldiğini düşünürseniz, yanan alan hakkında biraz daha fikir sahibi olabiliyorsunuz. Şu anda kadar tespit edilen 25 kişi hayatını kaybetti, bir o kadara da ulaşılamıyor ama daha dehşete düşüren ise 600 milyon hayvanın hayatını kaybetmesi. Koala nüfusunun da üçte birinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Çevre uzmanlarına göre toplamda 8 bin koala hayatını kaybetmiş olabilir.

4 aydır devam eden yangınların ilk defa yavaşladığı görülüyor anca bu boyuttaki bir afet ile insanlık değil yine doğa mücadele ediyor, zira Pazartesi günü itibarıyla yangından etkilenen yerlere yağan yağmur ve sıcaklıkların düşmeye başlaması yangınları yavaşlatmış durumda. Buna rağmen, New South Wales eyaletinde 136, Victoria eyaletinde ise 31 aktif yangın olduğu belirtiiliyor. Perşembe günü itibarıyla sıcaklıkların tekrar yükselmesi ve yangın riskinin tekrar yükseleceği belirtiliyor. Zaten Avustralya'da yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesiyani iklim değişikliği doğrudan rol oynuyor.

Verilere göre Avustralya 1910 yılından beri bir derece daha ısındı. 2019 Aralık'ında ise en sıcak hava rekorunu iki defa 40,9 ve 41,9 derece ile kırdı. İkisi de 2013'te ölçülen rekor olan 40,3 dereceden daha yüksek.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 13:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER