BM İklim Hareketi Zirvesi Sonuçlandı

İklim değişikliğiyle mücadele gücünü arttırmak ve mücadele stratejilerini güçlendirmek için Birleşmiş Milletler İklim Hareketi Zirvesi New York'ta toplandı.

BM İklim Hareketi Zirvesi Sonuçlandı

Birleşmiş Milletler İklim Hareketi Zirvesi

İklim değişikliğinin etkileri dünya çapında giderek daha da hissedilir hale gelmesi nedeniyle küresel çapta eylemler giderek artarken, ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele gücünü arttırmak ve mücadele stratejilerini güçlendirmek hedefiyle yeni yollar ve pratik yöntemler bulmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler İklim Hareketi Zirvesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentindeki toplandı.

Her ne kadar devletler Paris İklim Anlaşması kapsamında iklim değişikliğiyle mücadele için kendi yol haritalarını çizmiş olsa da, bu planlar küresel ısınmanın daha vahim sonuçlara varmadan 2 derece ile sınırlandırılması için yetersiz kalabilabilir, üstelik sorun artık sadece hükümetlerin çözebileceği boyutları da aşmak üzere, bu nedenle toplantıya hükümet, iş dünyası ve sivil toplum liderleri katıldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ardından toplantıya Greta Thunberg damga vurdu, Genel Sekreter ardından konuşan Greta Thunberg “Bütün bunlar yanlış. Ben burada dikiliyor olmamalıydım. Okyanusun öteki tarafındaki okuluma dönmüş olmalıydım. Boş sözlerinizle benim hayallerimi ve çocukluğumu çaldınız. Ama buna rağmen şanslılardanım. İnsanlar acı çekiyor. İnsanlar ölüyor. Bütün ekosistem çöküyor. Kitlesel bir yok oluşun başlangıcındayız. Ve bütün konuştuğunuz para ve ekonomik büyüme masalları. Nasıl cüret edersiniz” dedi. İklim değişikliği ve küresel iklim krizi konusunda aykırı fikirleri olmasına rağmen toplantıya kısa süreliğine katılan Donald Trump, Thunberg Greta’nın konuşmasını dinledikten sonra zirveden ayrıldı.

Amazon Ormanlarında sürmekte olan yangınlarla ilgili tutumu sorgulanan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile katı bir karbon yanlısı bir politika uygulayan Avustralya Başbakanı Scott Morrison'ın zirveye katılmadı.

.

Somut Adımlar ve Öneriler

İklim HareketiZirvesi’nde iklim eylemi konusunda önemli somut duyurular da yapıldı:

Rusya, Paris Anlaşması’nı onayladığını zirvede açıkladı. Bu duyuru ile birlikte G20 üyeleri içinde Paris Anlaşması’na taraf olmayan tek ülke olarak Türkiye kaldı.

Zirve sonu itibari ile resmi olarak 66 ülke sıfır emisyon hedefi üzerine çalışıyor.

59 ülke ise iklim planlarını kesin olarak 2020 sonuna kadar açıklayacak.

Yunanistan, 2028 yılı itibari ile ülkedeki tüm linyit kömürü santrallarını kapatacağını açıkladı. 

Hindistan ise 450 GW’lık güneş enerjisi santralı kuracağını ilan etti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, gelişmiş ülkeleri karbon salımını azaltmak için örnek olmaya çağırdı. Çin'in iklim değişikliğiyle ilgili vaatlerini uyacağını açıkladı.

Almanya, 2038’e kadar kömürlü termik santralları kapatma planını yineledi ve Kömür Sonrası Enerji Küresel İttifakı’na katıldığını açıkladı. İttifakın üye sayısı 91’e ulaştı.

Katar, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında gelişmekte olan küçük ada devletleri ve az gelişmiş ülkelere 100 milyon dolarlık destek vereceğini açıkladı.

Yeşil İklim Fonu (GCF) için 8 ülke toplamda 1.5 milyar dolar daha kaynak aktaracağını açıkladı. GCF’nin toplam bütçesi 7.4 milyar dolar seviyesine çıktı. Fransa, katkısını ikiye çıkaracağını açıkladı. 1.54 milyar avro katkının %80’i hibe halinde geri kalanı kredi şeklinde olacak.

İngiltere iklim eylemine vereceği katkıyı iki katına çıkardığını ve iklim değişikliği ile mücadele için araştırma geliştirme bütçesini ise 1 milyar dolara çıkardığını açıkladı.

Almanya, iklim değişikliğiyle mücadele için ayrıdığı harcama fonunu ikiye katlayacağını duyurdu. 

Bank of England, iklim risklerinin iş dünyasında ve ülkeler arasındaki yatırımlarda fiyatlandırmaya başlayacağını açıkladı.

35 trilyonluk değere sahip 100 banka, Paris İklim Anlaşmasında belirlenen 1.5 dereceye uyumlu iklim hedefi koyduğunu açıkladı.

Aynı şekilde 2.4 trilyonu yöneten 87 varlık şirketi de 1.5 derece uyumlu iş planlarını hayata geçiriyor.

Zirve’de Türkiye ise trafikteki seragazı salımını düşürmek için hızlı tren hatlarının arttırılacağını, bisiklet yolları ve metrolar yapılacağını, millet bahçeleri yapılacağını, ağaçlandırma projelerinin arttırılacağını açıkladı.

Zirve’nin kapanışında konuşan Antonio Guterres, “Bu yarışı kazanabiliriz” dedi. Zirve’de önemli açıklamalar yapıldığını vurgulayan Genel Sekreter “Bu zirvede önemli ilerleme kaydedildi, ancak gidecek daha çok yolumuz var. Ülkelerden ve şirketlerin daha fazla iklim eylemi yapması gerekiyor. Ülkelere daha önce söylediğimi yineliyorum: 2020 sonrasında hiçbir yeni kömür santralı yapılmamalı” diyerek sözlerini noktaladı.

.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 23:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER