BM İKLİM KONFERANSI SONUÇLANDI

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı (COP24) olarak adlandırılan konferansın başarıyla sonuçlandığı duyuruldu.

BM İKLİM KONFERANSI SONUÇLANDI

Küresel ısınmanın eşiğinde olan Dünya'nın geleceği için kritik adım Polonya'da atıldı. Polonya'nın Katovice kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler 24'üncü İklim Konferansı 3 Aralık 2018 Pazartesi günü resmen başladı, 12 gün sürdü ve Dünya'nın dört bir yanından 196 ülke ve Avrupa Birliğinden devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra 100'e yakın çevre ve dışişleri bakanı ve 20 binin üzerinde katılımcı 2015’de imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın ana unsurlarının hayata geçirilmesi konusunda anlaştı.

2 hafta süren konferans süresince, çok sayıda teknik ve detaylı toplantılar yapılarak bir uzlaşı metni hazırlandı. Katovice Kuralları veya Katovice Uzlaşması olarak adlandırılan toplantı kurallarına göre ülkeler karbon salımını azaltma vaatlerini yerine getirecekler, böylece, Paris'te belirlenen küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma amaçlarını gerçekleştirmeyi öngörüyor.

Paris İklim Anlaşması

Türkiye'nin de aralarında olduğu 190'dan fazla ülke tarafından imzalanan ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen 30 kasım 2015 Birleşmiş Milletler Paris İklim Zirvesi sonrasında kabul edilmiştir. Anlaşma metni 22 Nisan 2016 tarihinde imzaya açılmış, 4 Kasım 2016 tarihi itibarıyla yeterli sayıda üye ülkenin imzalamasının ardından girmiştir.

Anlaşma dünya tarihinde iklim değişikliği ile ilgili en geniş kabul görmüş anlaşmadır ancak kuralları henüz uygulanamamaktadır.

Anlaşma ana hatlar itibariyle;

Uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında kalmasının sağlanması,

Sera gazı salınımının küresel seviyede azalma eğilimine geçirilmesi,

Sera gazı salınımını azaltacak her türlü önlemin en kısa sürede devreye alınması hususlarını içermektedir.

Anlaşmaya göre taraf devletlerin, konulan hedefleri sağlamaya yönelik tedbirler ve sonuçları konusunda başarılarını özetleyen raporlar yayınlama yükümlülüğü de bulunmaktaydı. Bazı ülkeler iklim değişikliği konusunda üzerine düşen değişiklikleri yapıyor ancak iklim değişikliğine en büyük etkiyi yapan ABD’nin Paris Antlaşması’na karşı tutum değişikliği endişe verici boyutta, bu nedenle anlaşmanın geleceği tehlike altına girerken, küresel ısınmanın şimdiden 1,5 dereceyi bulduğu hesaplanyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 11:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER