Bugün Fidan Yarın Nefes: Geleceğe Nefes

Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak bir ağaçlandırma seferberliği: 11.11.2019 saat 11:11'de 11 milyon fidan toprakla buluşacak.

Bugün Fidan Yarın Nefes: Geleceğe Nefes

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilde 2023 noktada 3 saat içinde 11 milyon fidan toprakla buluşacak. Geleceğe Nefes projesiyle tüm kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan herkes fidan bağışlayabiliyor. Ayrıca www.gelecegenefes.com adresindeki site üzerinden herkes Türkiye’nin istediği bölgesinde dikilecek fidanlara kendi ve aile bireylerinin isimlerini verebiliyor. Buradaki verilere göre 11 milyon fidan sahiplenilmiş durumda. Fidan sahiplenme ücretsiz ancak fidan bağışı 10 TL olarak belirlenmiş durumda. 

Hedeflenen sayıyı oransal olarak en ok geçen 5 il: Manisa, Isparta, Bingöl, Tunceli, Yozgat.

Sayısal olarak en çok sahiplenilen iller: Kayseri, Sivas ve Konya.

Oransal olarak en az fidan sahiplenilen iller ise: Çorum, Iğdır, Burdur, Elazığ.

Kampanyaya katılmak için www.gelecegenefes.com internet sitesine girmeniz ve harita üzerinden dikim yapılmasını istediğiniz ili seçerek sizden istenen bilgileri doldurup katıl butonuna tıklamanız yeterli. Kampanyanın internet sitesine girdiğiniz zaman aşağıdaki ekran görüntüsünde örneğini gördüğünüz sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfadaki illerden dikim yapılmasını istediğiniz ili seçerek kampanyaya katılabilirsiniz.

Bu kampanyada İzmir Karbağlar'da ve Muğla Dalaman’daki yanan ormanlık alanlar başta olmak üzere, 2019 yılı içerisinde orman yangınları neticesinde zarar gören ormanlık alanlarda da ilk fidanlar dikilecek. Seferberlik gibi olan bu etkinlikte, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 11:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER