Çerkezköy Termik Santrali Projesi İptal Edildi

Çerkezköy-Kapaklı arasında Pınarça mevkiinde kurulması istenen kömürlü termik santral projesi ÇED olumsuz kararı verilmesiyle iptal oldu.

Çerkezköy Termik Santrali Projesi İptal Edildi

10 Aralık 2016 tarihinde Çerkezköy--Kapaklı arasında yani ilçenin dibinde kömürlü termik santral yapılacağının ilan edilmesiyle birlikte, Çerkezköylülerin hukuk mücadelesi başlamış oldu. 2017 yılı Şubat Ayında ise Resmi Gazetede acele kamulaştırma kararı ilan edildi, hemen ardından başlayan hukuk mücadelesinde yaklaşık 7 ay sonra nihayet Danıştay yürütmeyi durdurma kararı aldı ancak kömür kabusu bu aşamadan sonra yepyeni bir hal aldı zira, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir imar planı ile Pınarça ve Bağlık Mahallesi’ni kapsayan alanda yeni bir Termik Santral Sahasını planlara işledi.

24 Haziran 2018 seçimleri döneminde termik santral planının rafa kaldırıldığına dair beyanlar üzerine Greenpeace Derneği ve Silivri Çevre Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na  bilgi edinme başvurusu yaptı. 29 Ocak 2019 tarihinde ise başvuruya “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” şeklinde cevap verildi. Elektrik Üretim A.Ş.'ye (EÜAŞ) yapılan bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta da “Trakya Bölgesi'ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” denildi.

Aşağıdaki görselden de görüleceği üzere termik santral Çerkezköy ve Kapaklı'ya sadece birkaç km uzaklıkta, bu iki ilçenin nüfusu ise 2018 yılı verilerine göre 240 bine yaklaşıyor, termik santral bu kadar yoğun nufusa sahip bölgenin hemen yanıbaşında mevcut yeşil alan üzerinde planlanmaktaydı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve EÜAŞ bilgi edinme başvurularına verdikleri yanıtta projeyle ilgili sürecin devam ettiğini ve ÇED aşamasında olunduğuna dair cevap verilmesinin üzerinden daha bir hafta geçmeden Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumsuz kararı verilmesiyle proje şimdilik iptal oldu ve Tekirdağlıların 2 yıldır sürdürdüğü mücadele başarıya ulaştı. Şimdi sıra bölgenin Çevre Düzeni Planı’nda orman alanınının "Enerji Üretim Alanı" olarakyapılan tanımlamamasının değişmesinde.

Ancak Trakya'da Vize ve Kırklareli'nde iki kömürlü termik santral projesi daha var. Trakyalılar ve Sivil Toplum Kuruluşları "Olmaz Be Ya" projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan, Trakya'nın havasını, suyunu, tarım alanlarını olumsuz etkileyecek diğer iki kömürlü termik santral projesinin de iptal edilmesini talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 11:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER