COP 25 İklim Zirvesi Madrid'de başladı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP25), "Harekete geçme zamanı" sloganıyla 197 ülkeden temsilcinin katılımıyla Madrid'de başladı.

COP 25 İklim Zirvesi Madrid'de başladı

Küresel ısınmanın eşiğinde olan Dünya'nın geleceği için, Polonya'nın Katovice kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler 24. İklim Konferansının ardından, 25. İklim Konferansı, İspanya'nın başkenti Madrid'de toplandı. Şili'de yapılması planlanan ekonomik kriz ve ancak eylemler nedeniyle Madrid'e alınan COP25'in açılış konuşmasını konferansın başkanlığını yürüten Şili Çevre Bakanı Carolina Schmidt yaptı.

13 Aralık tarihlerine kadar devam edecek olan zirvede 2015 Paris Antlaşması'nda alınan "karbondioksit salınımının düşürülmesi kararının" eylem planı masaya yatırılacak, aynı zamanda, Paris Anlaşması'nın uygulanmaya başlayacağı yıl olan 2020 yılı öncesinde düzenlenen son iklim zirvesi olduğu için büyük öneme sahip.

2017 yılı emisyon değerlerine göre Dünya'da küresel ısınmaya en çok etki eden ülkeler Çin (yüzde 29,3), ABD (14,7), Avrupa Birliği ülkeleri (9,5), Hindistan (6,6), Rusya (4,7) ve Japonya (3,6). Uluslararası Ekoloji Fonu (FEU) raporlarına göre 2015 Paris Antlaşması'na imza atan 184 ülkeden 136'sının, istenilen karbon salınımı değerinin üzerinde kirlilik yarattığı, sadece İsviçre, Norveç, Ukrayna ve 28 Avrupa Birliği ülkesinin istenilen düzeyde karbon salınımı hedeflediğini ortaya koyuyor. 

Dünya çapındaki 197 ülke arasında Paris Anlaşması'nı anlaşmayı onaylamayan 10 ülke kaldı. Türkiye, Angola, Eritre, İran, Irak, Kırgizistan, Lübnan, Libya, Güney Sudan ve Yemen. Türkiye, Rusya'nın Eylül ayında Paris Anlaşması'nı onaylaması ile G20 üyeleri içerisinde bu anlaşmayı onaylamayan tek ülke konumunda bulunuyor. 

.

Paris İklim Anlaşması

Türkiye'nin de aralarında olduğu 190'dan fazla ülke tarafından imzalanan ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen 30 kasım 2015 Birleşmiş Milletler Paris İklim Zirvesi sonrasında kabul edilmiştir. Anlaşma metni 22 Nisan 2016 tarihinde imzaya açılmış, 4 Kasım 2016 tarihi itibarıyla yeterli sayıda üye ülkenin imzalamasının ardından girmiştir.

Anlaşma dünya tarihinde iklim değişikliği ile ilgili en geniş kabul görmüş anlaşmadır ancak kuralları henüz uygulanamamaktadır.

Anlaşma ana hatlar itibariyle;

Uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında kalmasının sağlanması,

Sera gazı salınımının küresel seviyede azalma eğilimine geçirilmesi,

Sera gazı salınımını azaltacak her türlü önlemin en kısa sürede devreye alınması hususlarını içermektedir.

Anlaşmaya göre taraf devletlerin, konulan hedefleri sağlamaya yönelik tedbirler ve sonuçları konusunda başarılarını özetleyen raporlar yayınlama yükümlülüğü de bulunmaktaydı. Bazı ülkeler iklim değişikliği konusunda üzerine düşen değişiklikleri yapıyor ancak iklim değişikliğine en büyük etkiyi yapan ABD’nin Paris Antlaşması’na karşı tutum değişikliği endişe verici boyutta, bu nedenle anlaşmanın geleceği tehlike altına girerken, küresel ısınmanın şimdiden 1,5 dereceyi bulduğu hesaplanyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER