Değişen İklimde Okyanus ve Kriyosfer Özel Raporu

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 195 ülke tarafından onaylanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) yeni ve korkutucu raporunu açıkladı.

Değişen İklimde Okyanus ve Kriyosfer Özel Raporu

Dünyanın iklim bilimi konusunda en yetkin kurumu olan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli –IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), 25 Eylül 2019 itibariyle iklim değişikliğinin okyanuslar ve kriyosfere etkilerini inceleyen, "Değişen İklimde Okyanuslar ve Kriyosfer Raporu" başlıklı özel raporunu yayımladı ve Politika Yapanlar İçin Onaylanmış Özet (SPM) 25 Eylül 2019 tarihli bir basın toplantısında sundu. 100'ü aşkın bilim insanının çabalarıyla oluşturulan rapor 7 bin sayfa uzunluğunda.

Monaco’daki 20-23 Eylül 2019 arasında yapılan özel oturumunun ardından açıklanan rapor; iklim değişikliğinin, gezegenin buz tabakaları, buzullar, permafrost, buz sahanlığı ve kar örtüsü gibi donmuş alanlara etkisinin yanı sıra emisyonların hızla azaltılmadığı durumda bu bölgelerde neler olabileceğini inceliyor. (Raporun ingilizce metnine ve tamamına buradan ulaşabilirsiniz.) Rapor, bu güne kadar iklim krizinin okyanusları ve Dünya'nın buzla kaplı alanları olan kriyosferi nasıl etkileyeceği üzerine hazırlanmış olan en kapsamlı rapor durumunda.

Rapora göre Dünya'da okyanus ve kriyosfere yönelik giderek artan tehditlere ve muhtemelen geri dönüşü olmayan değişimler mevcut, uydu görüntülerine göre Kuzey Buz Denizi'nin seviyesinin ikinci en düşük düzeye (yaklaşık 2.1 milyon km²) gerilemiş durumda.  Grönland ve Antartika buz tabakası yılda 400 milyar tondan fazla suyu okyanusa bırakmak suretiyle eriyor. Arktik’in karla kaplı bölgesi yaz aylarında her on yılda %13 oranında küçülüyor. 

Küresel ısınma 2100 yılına kadar 3 dereceyi aştığı takdirde deniz seviyesi 2100 yılına gelindiğinde 1 metre yükselecek ve bu durumda kıyılarda yaşayan milyonlarca insan göç etmek zorunda kalacak.

Yüzey sıcaklıkları arttıkça okyanus ekosistemleri tamamiyle değişecek, canlı yaşamı bitme noktasına gelecek.

Küresel ısınma Paris İklim Anlaşmasında uzlaşıldığı gibi 1.5 derecede tutulsa dahi, sıcak sulardaki mercan resiflerinin %90'ı yok olacak.

Buzların erimesiyle birlikte buzullar içinde yer alan karbon atmosfere karışacak ve atmosferdeki karbon 2 katına yükselecek.

Deniz seviyesindeki yükselmenin sonucu olarak sahil kesimlerinde bulunan yerleşim bölgeleri ve adalarda, 2050 yılından itibaren her yıl aşırı hava olayları yaşanacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 23:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER