Dipsiz Göl Su Tutmaya Başladı

Define araması için Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından verilen izin sonucu kurutulan Dipsiz Göl'ün son hali inşaat çukurundan hallice...

Dipsiz Göl Su Tutmaya Başladı

Gümüşhane'de küçük, kendi halinde 12 bin yıllık bir göl iken, define aranması için kurutulan ve dibi kazılan Dipsiz Göl'ün,  gelen tepkiler üzerine yeniden göl olması için çalışmalar yapıldı. Buzul Çağı’ndan kalma, Dipsiz Göl, yol seviyesi ile birleştirildi, göl alanı taş ve toprak yığını haline döndürüldü, göle su verildi ancak göl bu kez su tutmadı. Bunun üzerine suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküldü. Silindirle tabanı hazırlandı, göl artık suni göl gatta havuz olmaya hazırdı. Göl alanına, yandaki dereden boru hatlarıyla doğal kaynak suyu verilmeye başlandı yine olmadı, doğal yollarla dolması beklendi. 

Gümüşhane Valiliği, göl çanağındaki karın erimesiyle gölün su tuttuğunu söyledi, ancak doğal yollarla tutulan suyun yetmeyeceği ve su taşınması çalışmasının süreceği de belirtildi. Gölün doğal yapısının geri döndürülemeyecek biçimde bozulduğu ise gözle dahi görünüyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER