Dünya Temizlik Günü

157 ülkeyi daha temiz bir gezegen için birleştiren, sınırları aşan ve dini ve kültürel farklılıklara meydan okuyan, en büyük sivil hareketlerden biri...

Dünya Temizlik Günü

Dünyayı değiştiren bu fikir, 2008'in küçük kuzey Avrupa ülkesi Estonya'da başladı. 50.000 kişi tüm ülkeyi sadece beş saat içinde temizlemek için birleşti. Bir günde yaklaşık 10 bin ton çöp toplandı. Kampanya daha sonra sivil toplum örgütlerinin katılımıyla çığ gibi büyüdü. Bu hareket için asıl dönüm noktası ise 2012 yılında Slovenya'da oldu. Slovenya'da 250 bini aşkın Slovenyalı sokaklara dökülerek dev bir temizlik kampanyası başlattı ve ülke bir günde olmasa da zamanda Dünya'nın en temiz ülkelerinden biri haline geldi.

O günden sonra daha da yayılan bu hareket, küresel bir aşağıdan yukarıya doğru bir sivil hareket haline geldi. Etkinlikler Dünya genelinde "Let’s Do It! Foundation" (Haydi Yapalım Vakfı) tarafından organize edilirken, 2018 yılında Dünya Temizlik Günü’ nde 157 ülkede 18 milyonu aşkın gönüllüyle aynı gün içerisinde elele vererek "Büyük ‘Dünya Temizliği" gerçekleştirdi.

2019 yılı için belirlenen tarih 21 Eylül'dü. Dün Türkiye'nin ve İstanbul'un birçok noktasında doğa, orman ve deniz temizliği yapıldı.

Belgrad Ormanında bir araya gelen İstanbul Doğa, TEMA, Belgrad Ormanı Gönüllüleri gibi çeşitli sivil toğlum örgütleri önderliğinde bir araya gelen gönüllüler Belgrad Ormanında gün boyunca tonlarca çöp topladılar. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'da Belgrad Ormanı'na gelerek gönüllüler ile birlikte çöp topladı ve burada çöp toplamadan çok çöp atmamanın önemine vurgu yaptı.İstanbul'da ayrıca Aydos Ormanı, Ömerli Barajı gibi yerlerde de temizlik etkinlikleri yapıldı. Türkiye çapında ise 2015 yılından itibaren Sivil Yaşam Derneği temsilciliğinde eylemler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

.


5 Haziran Dünya Çevre Günü

Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı yapıldı. Bu konferansta çevre ile ilgili temizlik vb konular görüşüldü. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir. Ülkemizde de Haziran ayının 2. pazartesi günü Çevre Günü olarak kutlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 15:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER