Egzoz Emisyon Cezası Arttırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı egzoz emisyon ölçümlerinin ücretleri ile ölçüm yaptırmayanlar ve emisyon değerleri yüksek araçlara uygulanan cezaları arttırdı.

Egzoz Emisyon Cezası Arttırıldı

Egzoz ve Egzoz Emisyonu Nedir?

Çevre kirliliği ve küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biri de motorlu araçların yarattığı kirlilik. Egzoz araç motorunda biriken atık gazları düzenli bir şekilde süzmek ve atmak işine yarar. Egzoz emisyonu ise araçlardabu atık kimyasalların yarattığı hava kirliliğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Yani otomobiller, birçok kimyasalı gaz ve katı parçacıklar halinde egzoz yolu ile havaya atıyor ve bunun düzenli olarak ölçümünün yapılması son derece önemli çünkü egzoz gazındaki kirletici maddeler insanlarda akciğer, kalp ve solunum yolu hastalıklarına neden olurken, hayvan, bitki ve cansız varlıklar üzerinde de olumsuz etki yaratıyor.

Egzoz Emisyon Testi

Egzoz emisyonunun önüne geçmek ve çevreye zarar verecek etkilerini ölçmek adına otomobil sahiplerinin belirli aralıklarla egzoz gazı muayenesi, diğer adıyla emisyon testi, egzoz ölçümü yapması gerekiyor. Bu sayede de trafikte seyreden araçlardan yayılan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin negatif etkilerini en aza indirmek ve çevreyi korumak amaçlanıyor.

Emisyon testi sonucunda değerler belirlenen sınırlar içindeyse araç, egzoz emisyonu ölçüm pulu almaya hak kazanıyor, testte başarılı olan araçlar hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sağlıyor. Egzozundan çıkan zararlı kimyasalların miktarı kanunlarla belirlenen değerlerin üzerinde olan araçlar ise sınıfta kalıyor yani bu araçlar muayenede “Ağır Kusurlu” sayılıyor, yalnızca çevreye zarar vermekle kalmıyor, trafik denetimlerinde oldukça ağır cezalara maruz kalıyor. Bu durumda olası sorunların en yakın zamanda giderilerek aracın tekrar muayeneye götürülmesi bekleniyor.

TÜİK verilerine göre trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 2020 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla 24 milyon 64 bin 532 oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yetkili istasyonlarda geçen yıl ülke genelinde 9 milyon 371 bin 637 aracın egzoz emisyon ölçümünü gerçekleştirdi.

Egzoz Emisyon Ücretleri ve Cezaları

Yeni yılla birlikte egzoz emisyon ölçüm ücretleri arttı. Geçen yıl ölçüm ücreti 80 TL iken, bu yıl ücret 90 TL oldu. 

2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmayan ya da ölçümlerde emisyon değerleri standartlardan yüksek çıkan araçların sahiplerine uygulanacak ceza miktarı artırıldı. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine uygulanan 1.895 TL olan idari para cezası 2.067 TL'ye yükseltildi.

Yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıtların sahipleri için kesilen 3.791 TL olan ceza ise 4.136 TL olarak belirlendi.

Belirlenen usul ve esaslara aykırı ölçüm yapan istasyonlara 8.272 TL, yetki belgesi olmadan ölçüm yapan, sahte belge düzenleyenlere de 16.547TLlira ceza kesilecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER