Elektrik İçin Yeşil Tarife (YETA) Dönemi

Elektriğini sadece yenilenebilir kaynaklardan kullanmak isteyenler için Yeşil Tarife (YETA) uygulamasını hayata geçiyor.

Elektrik İçin Yeşil Tarife (YETA) Dönemi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlar için geliştirilen ‘Yeşil Tarife’ye (YETA) ağustos ayı itibarıyla geçileceğini açıkladı. 

Adı yeşil tarife olarak belirlenmese de 26 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda  "Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminin desteklenmesi amacıyla uygulanan tarifeler ile YEK Destekleme Mekanizması kapsamındaki diğer gelirlerin değerlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar EPDK tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir."  şeklinde düzenleme getirildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da konuyla ilgili yönetmeliği çıkardı ve tarifenin altyapısı hazırlandı. Yeni tarifenin adını Yeşil Tarife veya Yenilenebilir Tarife yani YETA olarak belirlendi. Böylece isteyen tüketicilerin sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmasının önü açıldı. Bu tüketiciler için hem bir sertifika hem de özel bir fatura, özel bir tarife düzenlenecek.

Şu an için tarife detayları belirlenmese de YETA'da maliyet bir miktar yüksek. Ancak yenilenebilir enerji sektörüne verilen destek ve teşviklerle yatırımın yaygınlaşamsı ve zamanla yatırım maliyetlerinin düşmesi fiyatlara da yansıması bekleniyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER