Enerji Tasarrufu Haftası

Her yıl Ocak aylarının ikinci haftası bütün Dünya'da Enerji Tasarrufu Haftası olarak kabul ediliyor. Peki enerji tasarrufu nedir ve nasıl yapılır?

Enerji Tasarrufu Haftası

Bütün Dünya'da Ocak ayının ikinci haftası Enerji Tasarrufu Haftası olarak kabul ediliyor, bu yıl da 11-18 Oca 2021 tarihleri Enerji Tasarrufu Haftası olarak belirlenmiş durumda. Dünyada artan enerji ihtiyacını bugüne kadar fosil- yakıt rezervi karşılıyor  ancak fosil yakıtlar çevre, hava ve su kirliliğine yol açarak, dünyadaki ortalama sıcaklığın hızla artmasına neden olmuş durumda, bu enerji kaynağı temiz olmamasının yanısıra yenilenebilir de değil. Yenilenemez enerji kaynaklarının sınırlı olduğu da düşünüldüğünde Dünya'nın yenilenebilir/sürdürülebilir ve temiz enerjiye ihtiyacının her geçen gün daha arttığını söylemek mümkün.

Enerji üretmek kadar enerjiyi tasarruflu kullanmakta önemlidir. Enerji kaynaklarının israf edilmeden, bilinçli, yerinde ve verimli kullanılması enerji tasarrufu anlamına gelmektedir.

Enerji tasarrufunu arttırmak konusunda yerel ve ulusal politikalar benimsemek kadar, bireysel tüketim alışkanlıklarını değiştirmek de gerekli. Bireysel olarak yapabileceklerimiz dizel araba kullanmamak, enerji gerektirmeyen bisiklet gibi araçları kullanmak, yürümek, toplu taşıma kullanmak, gereksiz seyahatlerden kaçınmak, ısı yalıtımı yapılmış binalarda oturmak, tasarruflu led lambalar kullanmak, kullanılayan cihazın tamamen kapatılması, gün ışığından faydalanmak bu konuda yapabileceklerimiz arasında.

Yerel ve ulusal çapta ise, yenilenemez enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmek, veririmlilik üzerinde durabilmek, bireysel enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği teşvik etmek gerekmekte, örneğin izolasyonlu binalarda oturulması için bu konuda teşvik ve cezalandırma sistemi, metro başta olmak üzere toplu taşımanın yaygınlaştırılması, kömür, petrol türevi yakıtlar yerine güneş enerjisinin teşvik edilmesi, özellikle kömür ve doğalgaz yerine yine yenilenebilir enerji tercih edilmesi, çöpten enerji üretimi, enerji kayıp kaçakların önlenmesi hem düşük maliyetle hem de kolay yapılabilecek davranışlar arasında.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER