Hasankeyf'in Acı Vedası

Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajı Göletinin su tutmaya başlaması nedeniyle 2-3 ay içerisinde Hasankeyf Sular altında kalacak.

Hasankeyf'in Acı Vedası

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin son büyük projesi olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi’ne 1950’li yıllarda karar verildi ancak barajın temeli 2006’nın sonunda atıldı. 2006 yılından bu yana doğa, tarih ve çevre mücadelesine rağmen devam eden inşaatın geçtiğimiz aylarda tamamlanmasının ardından 20-22 Temmuz 2019 tarihinde herhangi bir açıklama yapılmadan baraj kapakları kapatıldı ve baraj su tutmaya başladı.

Baraj sularının birikmeye başlamasının ardından daha 20 gün geçmeden ilk köy olan Koçtepe Köyü sular altında kaldı. Barajın su tutma işleminin tamalanmasının ardından Batman, Siirt, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak illerinde toplam 199 köy ve Hasankeyf ilçesini tamamen veya kısmen su altında kalacak hatta DSİ'nin rakamlarına göre ise 199 köyden 85'inin tamamen su altında kalması söz konusu. 200 yerleşim yerinde 55 bin kadar insan evini ve/veya topraklarını kaybedecek.

Hasankeyf'i Yașatma Girişimi tarafından Twitter'da paylaşılan 7 Eylül tarihli görüntüler tutulan suyun 30 km uzaklığa ulaşmaya başladığını ve yükselmeye devam ettiğini gösteriyor.

Baraj inşaatına 100 km mesafede olan binlerce mağara, kilise ve mezar içeren en eski sürekli yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf'e ise suların 2-3 ay içerisinde ulaşması bekleniyor. 20’den fazla medeniyetin izlerini taşıyan Hasankeyf, 12.000 yıllık bir tarihin izlerini taşıyor aynı zamanda, zengin bir biyolojik çeşitliliğe de sahip, ancak bütün bu özellikler baraj inşaatına veya bölgenin korunmasına yönelik bir projenin uygulanmasına yetmedi. Hasankeyf, 1978 yılında Türkiye’nin Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş, 1981 yılından beri ise Kültür Bakanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün koruması altındaydı.

Hasankeyf yılda 500 binden fazla ziyaretçi de çekiyordu, bu ziyaretçilerin bölgede en çok ilgiduyduğu güzellikler sular altında kalacak ancak 7 büyük tarihi eser yeni Hasankeyf'e taşındı ancak mağaraların birçoğu dinamitlenerek kapatıldı, bin yıllık köprü ve binlerce canlı yaşamı gibi kalanlar ise sular altında kalacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 00:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER