İklim Değişikliği İle Bireysel Mücadele

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, günlük hayatta uygulanabilecek 30 basit önlemi içeren kitapçık hazırladı ve iklim değişikliği ile bireysel mücadeleye dikkat çekti

İklim Değişikliği İle Bireysel Mücadele

Son aylarda Dünya çapında meydana gelen küresel doğa felaketlerinden sonra daha sık gündeme gelen iklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadele konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da günlük hayatta kolayca uygulanabilecek önlemlerin yer aldığı bir kitapçık hazırlandı.

Bakanlık günlük hayatta uygulanabilecek 30 basit önlemi sıralayarak iklm değişikliği ile bireysel mücadelenin de önemine dikkat çekti. Kısaca özetlemek gerekirse gündelik hayatta alınabilecek tedbirler şöyle:

Ağaç dikilmelidir. Tek bir ağaç bile yaşamı boyunca ortalama bir ton karbondioksiti süzer. Evinizin yanında yetişmiş bir ağacın sağladığı gölge, klima masrafınızı da azaltır. Ormanlar karbon depolar ve sıcaklığı kontrol altına alır.

Mümkün olduğunca yürüyün, bisiklet ya da toplu taşıma araçları tercih edin otomobil kullanımınızı azaltın, motor ve araç bakımlarını zamanında yaptırın, lastiklerinizin uygun basınçta olduğunu sık sık kontrol edin.

Tasarruflu ampüllerin kullanılması yani florasan ve halojen ampüllerin enerjiyi verimli kullanan tasarruflu ampüllerle değiştirilmelidir. Çalıştırılmadığı zaman elektrikli cihazların bekleme konumunda bırakılmaması yani tümüyle kapatılması, çamaşır ve bulaşık makinelerinin tam dolu olarak çalıştırılması gerekir. Buzdolabı  ve derin dondurucu gibi cihazların evin serin odalarında, ısıtma sistemlerinden uzağa yerleştirilmesi, eski buzdolaplarına düzenli olarak buz çözdürme işlemi yapılması gerekir.

Daha az sıcak su kullanabilirsiniz, uzun banyo yerine kısa süreli duş alabilirsiniz, yemek pişirirken, su kaynatırken tencerenin kapağını kapalı tutulabilirsiniz.

Camlarınızı ve kapılarınızı uzun süre açık tutmayın böylece evlerdeki ısının uzun sürelerle dışarıya kaçmasına fırsat vermeyin, binaların yalıtımını iyileştirin, klimaların bakımlı ve filtresini temiz tutun. Okulunuzun, şehrinizin, karbondioksit üretimini kısıtlayacak önlemler alınması talep edin.

Evlerdeki atıklar geri dönüştürülmeli veya yeniden kullanılmalıdır. Alışveriş yaparken büyük ambalajlar tercih edilmelidir. Küçük ambalaj gerektiren ürünlerde (sıvı sabun, kolonya ve benzeri) yeniden doldurulabilir olanlar tercih edilmelidir. Uzun süreli kullanabilecek bir alışveriş çantası tercih edilmelidir.

Donmuş değil, taze gıda tüketilmeli ve mümkün olduğunca yerel pazarlar/kooperatifler tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca iyi tarım uygulamaları ile üretilmiş ya da organik/ekolojik ürün satın alınmalıdır

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER