İstanbul'da Ocak Yağışları Yüzleri Güldürdü

İstanbul'da 9 Ocak 2021 tarihinde son 20 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 19'a kadar düşen baraj doluluk oranı, 22 günde %41 seviyesine yükseldi.

İstanbul'da Ocak Yağışları Yüzleri Güldürdü

İklim değişikliği kuraklık derken zellikle büyükşehirlerde kış aylarında bile susuzluk riski ortaya çıkmış, bütün İstanbullular her gün baraj doluluk oranını takip etmeye başlamıştı. İstanbul Büyükehir Belediyesi İSKİ internet sayfasından alınan verilere göre son 20 yılın en düşük seviyesi 9 Ocak 2021 tarihinde yaşanmıştı ancak hemen sonrasında başlayan yapışlı havalar İstanbul'da yüzleri güldürdü, zira sonrasındaki 22 günün 20'sinde kar ya da yağış görüldüğü için barajlardaki doluluk oranı her gün yükselmeye devam etti. Bugün ise %41,30 seviyesine kadar yükseldi. Bu oran 1 Şubat tarihleri itibariyle son 7 yılın en düşük oranı olsa da bugünden sonra İstanbul hiç yağış almasa bile İstanbul'a 6 ay kadar yetecek su olduğunu gösteriyor, ancak Ocak ayındaki yağışlar Şubat ve devamındaki bahar ayları için umutların yeşermesini sağladı.

İstanbul'a günlük ortalama 2,9 milyon m³ su veriliyor, bu suyun 1,2 milyon m³ kısmı ise Melen'den sağlanıyor. Bugün itibariyle İstanbul Barajlarında 358 milyon m³ su mevcut, şehire temiz olarak verilebilir su miktarının 300 milyon m³ olduğu kabul edilse dahi 180 gün yetecek su mevcut olduğu kabul ediliyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER