Istrancalar'da 144 Bin Ağaç Daha Kesilecek

Kırklareli merkeze bağlı Kapaklı Köyü'nde taş ocağı kapasitesinin arttırılması amacıyla 144 bin ağacın kesilmesi başvurusu yapıldığı ortaya çıktı.

Istrancalar'da 144 Bin Ağaç Daha Kesilecek

Eski adıyla Istrancalar, yei adıyla Yıldız Dağları, Trakya'nın geriye kalan tek ormanına ev sahipliği yapıyor. Istranca Ormanları İstanbul'dan başlayıp Bulgaristan içlerine kadar devam eden bölgenin geriye kalan tek ve büyük ekosistemi, bölgenin su ve oksijen kaynağı da deilebilir. Özellikle yağışların azalmasından ve kuraklıktan şikayet ettiğimiz, küresel ısınma ile mücadele ettiğimiz dönemde ormanlarımıza daha fazla önem vermemiz gerekiyor iken, Kapaklı Köyü'nde kalker ve dolomit ocağı kapasite artışı için 144.871 ağacın kesilmesi talep edildi.

Kapaklı Köyünde halihazırda 12 taş ve maden ocağı bulunuyor, hemen aşağıda bir kısmı görünen bu ocaklar nedeniyle köyde ve çevresinde nefes almak dahi zorlaşmış durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu sunulmuş durumda, buna göre arazilerin bir çoğu tarla vasfında, kesilecek ağaç sayısı da zamana yayılmış olsa da 144 bin 871 olarak belirlenmiş, bunun karşılığında 5 katı daha fazla ağaç dikileceğinden söz edilmiş. Oysa onbinlerce yetişkin ağacın oluşturduğu bir ekosistem bir anda kendine gelmeyecektir, üstelik taş ve maden ocağının yaratacağı doğa, hava , yer altı ve yer üstü su kirliliği de bölgeyi olumsuz etkileyecektir.  

Hubert Reeves'in söylediği "Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz." sözü adeta Kapaklı için söylenmiş durumda. Kapaklı Köyü'nde 450 kişi yaşıyor, 2018 yılında köyde 25 kişinin tüberküloz'a yakalandığına dair haberler yapılmıştı, bugün için güncel bir veri mevcut olmasa da havasının 2018 yılına göre daha güzel olduğundan bahsetmek imkansız. 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2020, 18:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER