Kars'ta Bulunan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti Kurumaya Başladı

Doğu Anadolu'nun ilk Ramsar alanı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Doğu Anadolu'nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kuyucuk Gölü yine kurumaya başladı.

Kars'ta Bulunan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti Kurumaya Başladı

Kuyucuk Gölü

Kars'ın Arpaçay ilçesinde bulunan ve Doğu Anadolu'nun ilk Ramsar alanı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Doğu Anadolu'nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti yine kurumaya başladı. 1997 yılında 13 metre, 2003'te ise 5 metre derinlikte olan gölün derinliği, yanlış su kullanımı yüzünden sürekli düştü. Geçen yıl Ekim ayında kuruyan göle bu yıl da, çevreye yapılan gölet ve barajlarda biriken sular verilemedi, kalıcı bir çözüm de bulunamadı. Göl yeteri kadar beslenemediği için yine kurumaya başladı ve geçen yıldan daha erken tamamen kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Kars merkeze 40 km uzaklıkta olan ve adını bitişiğindeki köyden alan Kuyucuk Gölü, angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 232 farklı kuş türünü barındırıyor. 2005 yılında yaban hayatı geliştirme sahası, tepeli pelikan, küçük kernez ve şah kartal, kara kanatlır bataklık kırlangıcı gibi önemli sayıda nesli tehlike altındaki türü de barındırıyor yine göl çevresinde bulunan Elymus sosnowskyi bitkisinin de nesli tehlike altında. 2009 yılında da uluslararası öneme sahip sulakalan statüsü olan RAMSAR alanı olarak tescil edilen Kuyucuk’un sahip olduğu zenginlikler arasında en önemlilerinden biri de alanın çok önemli bir kuş gözlem merkezi olması.

Özellikle sonbahar ayları olan eylül ve ekim aylarında 60 bin kadar kuş bu gölden yararlanıyor, gölün bu tarihlerde kurumuş olması bu kuşların önemli bir kısmının telef olmasına neden olacak.

Kuzey Doğa Derneği göl için çalışmalar yapmakta hatta bu konuda Kars Valiliği ile de çalışmalar yürütse de henüz bir sonuç alınmış değil, Dernek bu hususta yakın zamanda su tutmaya başlayan Kars Barajından su getirilmesindense, daha temiz olan kaynak ve yer altı sularının kullanılması gerektiğini savunuyor.

.

Ramsar Sözleşmesi ve Türkiye'de Ramsar Alanları

Türkiye, İran’ın Ramsar kentinde 1971 yılında imzalanan ve kentin adıyla anılan Ramsar Sözleşmesine (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme) 1994 yılında taraf olmuştur. Türkiye sözleşme’den doğan yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ni ise 2002 yılında uygulamaya koymuştur.

Kaynakların gelecek nesillere aktarılmasını, "sürdürülebilir kullanım"ı sağlamak ve diğer canlıların kaynaklardaki hakkını gözönünde bulundururarak sulak alanların akılcı kullanımı sözleşmenin en önemli hedeflerindendir.

Sözleşme’ye bağlı olarak Türkiye, 1994 yılında Balıkesir Kuş (Manyas) Gölü, İçel’de Göksu Deltası’nı, Burdur’da Burdur Gölü’nü, Kırşehir’de Seyfe Gölü’nü, Kayseri’de Sultan Sazlığı olmak üzere toplam 5 alanını Ramsar alanı olarak ilan etmiştir. Ardından 1998 yılında Adana Akyatan Lagünü, Bursa Uluabat Gölü, İzmir Gediz Deltası, Samsun’da Kızılırmak Deltası, 2005 yılında Konya’da Meke Maarı, Adana’da Yumurtalık Lagünleri, 2006 yılında Konya’da Kızören Obruğu ve 2009 yılında da Kars’ta Kuyucuk Gölü olmak üzere toplamda 13 alanını Ramsar Listesine eklenmiştir. Son olarak2013 yılında Bitlis’deki Nemrut Kalderası da eklenince üzere toplamda 14 sulak alanımız Ramsar alanı olarak ilan edilmiştir.

Kuyucuk Gölü 218 hektar iken, Ramsar alanı olarak korunması gereken alan 416 hektardır.

Kaynak:

Doğa Derneği Raporu

Wikizero

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Raporu

Diken

audubon.org

Resimler Sven Lachmann ve  Thorsten Frenzel tarafından Pixabay'a yüklendi 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 21:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER