Kömür Yakmayı Sonlandıran Ülkeler

Avrupa’da Belçika, Avusturya ve İsveç'ten sonra Portekiz, kömür kullanımını sonlandıran 4. Avrupa ülkesi oldu.

Kömür Yakmayı Sonlandıran Ülkeler

İklim krizi nedeniyle Avrupa ülkeleri kömür kullanımını sonlandırma kararlarını brer birer yürürlüğe koymaya başladı. Avrupa’da 21 ülke kömürden çıkmış veya kömürden çıkış planına sahip durumda. Belçika, Avusturya ve İsveç'ten sonra Portekiz de kömür kullanımını sonlandırdı.

İklim değişikliğinin en kötü yanlarını önlemek için dünyanın sera gazı emisyonlarını keskin şekilde azaltması gerektiği ortada bu nedenle Paris İklim Anlaşması çerçevesinde bütün ülkeler sera gazı emisyonlarını azaltmaya çalışıyor. Bu amaçla karbondioksitin en büyük kaynağı olan kömür kullanımında da azalma var. Portekiz de Ülke, 2017 yılında Bonn’da gerçekleşen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 23’üncü Taraflar Konferansı’nda (COP23) imzaladığı deklarasyon ile 2030 yılına kadar kömürden çıkacağını duyurmuştu.

Belçika 2018, Avusturya ve İsveç 2020 yılında kömür kullanımına son vermişti. Fransa 2022, Slovakya 2023, İngiltere 2024, İrlanda ve İtalya ise 2025 yılına kadar tesislerini kapatmayı hedefliyor. Yunanistan, Hollanda, Finlandiya, Macaristan ve Danimarka kömür santrallerini 2030 yılına kadar kapatmayı planlarken, Almanya’nın hedefi ise 2038. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER