Koronavirüs'ün Hava Kirliliğine Etkisi

Çin'den sonra İtalya'da da trafik ve endüstriyel faaliyetlerin durma noktasına gelmesi nedeniyle hava kirliliğinin gözle görülür oranda azaldığı gözlemlendi.

Koronavirüs'ün Hava Kirliliğine Etkisi

Yeni tip koronavirüs Covid-19 yeni adıyla Sars-Cov-2, hızla yaypılması ve özellikle yaşlı nüfus üzerindeki ölüm ve yayılma oranının yüksekliği ile yeni yüzyılın ilk kıyamet senaryosu gibi. 1918 ispanyol Gribinin üzerinden 100 yıl geçti ve o dönemi hatırlayan insanlar çoktan aramızdan ayrıldılar ancak bizim neslimizin de filmlerden tanıdık olduğu ve gelecek nesillere anlatacak bir süreç yaşadıkları kesin. 

Çin'in Hubei Eyaletinin başkenti olan Wuhan kentinde ortaya çıktı, önceleri isim kargaşası bile yaşadı, Sars ve Mers'ten daha az ölüdürücü olsa da yayılma hızı diğerlerine göre çok daha yüksek olunca 3 ayda 140 ülkeyi etkisine aldı, bu saat itibariyle açıklanan verilere göre 183 bin kişiye bulaştı, 7175 kişinin doğrudan ölümüne neden oldu. Çin merkezli olmasına rağmen önce İran sonra da İtalya'da çok sayıda insanın ölümüne yol açtı ve Dünya Sağlık örgütü'ne göre salgının merkezi artık Avrupa. Çin'in hubei eyaletinde 2 ay önce sokağa çıkma yasağı ilan eilmişti, dün itibariyle bu yasak hafifletilmeye başlandı, zira burada virüs katı tedbirler ile kontrol altına alınmaya başlandı. İtalya geçen hafta sokağa çıkma yasağı ilan etti, 3 gün önce İspanya, bugün itibariyle de Fransa bu yaşağa katılan ülkeler oldu. 

Sosyal izolasyon ile başlayan süreç sokağa çıkma yasağı ile devam ediyor, ilk aşamada tüketimi içeren işyerlerinin yani, sinema, cafe gibi eğlence mekanlarının kapanmasıyla, bazı işyerilerinin evden çalışma yöntemine geçmesiyle başlayan süreç üretimi içeren işyerlerinin yani fabrikaların da kapanmasıyla devam ediyor. Çin bir eyaletinde bu durumu 2 ay kadar devam ettirebildi, Avrupa ülkelerinin ise bu durumu ne kadar devam ettirebilecekleri tartışmalı olmakla beraber, bu kötü ve ölümcül virüsün, fabrika üretimlerinin durması nedeniyle hava kirliliğini azalttığı ortaya çıktı.

İlk olarak Nasa'nın Çin üzerinden hava kirliliği kıyaslamalı fotoğrafları yayınlamasıyla Çin'de azotdioksit düzeyinin düştüğü ortaya çıkmıştı, zira azotdioksit, (NO2) fosil yakıtlarının, elektrik santralları, araba ve fabrikalarda kullanılmasıyla doğaya salınmakta. Azotdioksit çok zehirli bir gaz ancak, konsantrasyonda fark edilmesi zor ancak fabrika ve yerleşimin yoğun olduğu yerlerde farkedilir düzeylere çıkabiliyor.

Çin için yayınlanan yukarıdaki görseller 1-20 Ocak ile 10-25 Şubat arasındaki hava durumlarının karşılaştırılmasını içeriyor. Buna göre Çin'de Covid-19 salgını sonrası hava kirliliğinin %25 düştüğü tahmin ediliyor. Kapanan fabrikalar, zorunlu tatil, uçak seferlerinin azalması, seyrek şehir trafiği ve shipping gemi seferlerinin düşmesi sonrası ülkedeki santrallerin %35 oranında daha az enerji ürettiği, kömür kullanımının da %30 oranında düştüğü, dünya genelinde endüstriyel üretimin %15 ila 20 oranında düştüğünü, son iki ay içerisinde Çin'deki petrol rafineri sanayindeki üretiminse %30 gerilediği hesaplanıyor.

Benzer bir durum şu anda Avrupa özellikle de İtalya'da kendini gösteriyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kuzey İtalya’daki Po Vadisi üzerinde yapılan tarama sonucunda azotdioksit gazı emisyonlarında gözle görülür bir düşüş yaşandığı bilgisine ulaştı. ESA tarafından youtube üzerinden yayınlanan sayfanın en altında yer alan canlandırmada Bulut örtüsü ve değişen hava durumları sonucu ufak farklılıklar içerse de azotdioksit, NO2 emisyonlarının 1 Ocak – 11 Mart tarihleri aralığında Avrupa genelinde nasıl dalgalandığını ortaya koyarak, Kuzey İtalya’daki kirlilik seviyelerinin düştüğünü ortaya çıkardı.

Kirli hava solumak, koronavirüs de dahil olmak üzere solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıkların etkisinin artmasına sebep oluyor, hava kirliliği hem kronik hastalıklara neden oluyor hem de var olan kronik hastalıkları alevlendirerek koronavirüsün daha ölümcül seyretmesine neden olabiliyor, havası kirli olan bir yerde yaşamak koronavirüsün yol açtığı hastalıklar gibi solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 13:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER