Meke Gölü Tamamen Kurudu

"Dünyanın nazar boncuğu" olarak bilinen krater bir yapıya sahip Meke Gölü'nde bir damla bile su kalmadı.

Meke Gölü Tamamen Kurudu

Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin, zamanla suyla dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu. Adını ise çevrede yaşayan meke kuşlarından aldı. Yeraltı su kaynaklarıyla beslenen ve tuzlu suya sahip olan Meke'nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor. 12 metre derinliğinde su bulunurken, 2000'li yılların başından itibaren bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yer altı su seviyesinin her geçen gün azalması sonucu kurudu. Oysa deniz seviyesinden 981 m yükseklikteki göl 2005 yılında Ramsar Sözleşmesi'nin listesine dahil edilmişti.

Eskiden yeşil, turkuaz görüntüler ve ortasındaki adalar nedeniyle Dünya'nın nazar boncuğu olarak adlandırılan göl, son dönemlerde azalan yağışlarla birlikte ilkbahar aylarında mikroorganizmalardan kaynaklanan, kırmızı renge boyanmaya başlamıştı, şimdilerde ise sıcaklığın artıp buharlaşmanın etkisiyle bir damla bile su kalmamış durumda.

Yeraltı sularının bilinçsiz kullanımı nedeniyle tüm Konya Ovası tehlike altında kabul ediliyor, ziya ovada binlerce kuyu var ve su düzeyi her yıl daha da düşüyor, hatta bu nedenle her yıl yeni obruklar oluşuyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER