NASA'dan Hasankeyf Yazısı

NASA, baraj suları altında bırakılan Hasankeyf’in son görüntüsünü “Bunun bir bedeli olacak” sözleriyle paylaştı.

NASA'dan Hasankeyf Yazısı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ilısu Barajı’nın yapımı nedeniyle sular altında kalan, 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’in son halini bir makale eşliğinde uydu fotoğrafı ile paylaştı. 22 Şubat 2019 ile 12 Mart 2020 tarihlerine ait iki ayrı uydu fotoğrafının birleştirilmesiyle Hasankeyf’de yaşanan değişim gözler önüne serildi. Hasankeyd 20’den fazla medeniyetin ve 12.000 yıllık bir tarihin izlerini taşıyor, aynı zamanda zengin bir biyolojik çeşitliliğe de sahip ancak bütün bu özellikler baraj inşaatına veya bölgenin korunmasına yönelik bir projenin uygulanmasına yetmedi.

Nasa, makalesinde, ekonomik gelişmenin bir bedeli olacağından, bu barajın Türkiye'nin sadece %1,5 enerji ihtiyacını karşılayacağına ve tarihin, doğanın göreceği zarara kadar birçok noktaya parmak basmış:

"Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf, son 12.000 yılda 20'den fazla kültüre ev sahipliği yapmıştır. İlk yerleşimciler mağaraları çevredeki kireçtaşı kayalıklarına oydu. Romalılar mahsul ve hayvan taşımacılığını izlemek için bir kale inşa ettiler. İpek Yolu'ndaki gezginler genellikle Orta Çağ'da ticaret yapmak için bölgede durdular.

1500'lerde Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen ve o zamandan beri Türkiye'nin bir parçası olarak kalan Hasankeyf'te geçmiş kültürlerin kalıntıları binlerce yıldır korunmuştur. Ancak bu eserler - binlerce insan yapımı mağara ve yüzlerce iyi korunmuş ortaçağ anıtı - yakında su altında olabilir. Yeni bir baraj ve rezervuar şehri boğmakla tehdit ediyor."

"Ilısu Barajı'nın 1.200 megawatt elektrik (Türkiye'nin toplam enerji üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 1.5'i) sağlaması bekleniyor. Baraj, Dicle ve Fırat Nehirleri üzerinde 19 hidroelektrik santrali ve 22 barajdan oluşan Güneydoğu Anadolu Projesi'nin bir parçasıdır . Bu proje, ekonomik büyümenin ve enerji bağımsızlığının desteklenmesine için başlandı ama bunun bir bedeli de olacak."

Nasa'nın makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 16:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER