Nilüfer Çayı'nın rengi siyaha döndü

Marmara Denizinde müsilaj sorununun patlamasıyla birlikte artan duyarlılığa rağmen Nilüfer Çayı simsiyah akmaya devam ediyor.

Nilüfer Çayı'nın rengi siyaha döndü

Marmara Denizi kirlilik ve müsilaj ile boğuşmaya devam ederken, bir taraftan da denizi kirletmeye hatta öldürmeye devam ediyoruz. 

Marmara Denizine dökülen neredeyse bütün çay ve dereler denize kimyasal atık ve evsel atık taşıyor. Daha 2 hafta önce İzmit Körfezinde hem de bir atık yönetim fabrikası tarafından dereyi ve denizi kırmızıya boyayacak atık bırakılmış ardından fabrika kapatılmıştı ancak Bursa'daki durum tespiti de kolay olmayan bir hale bürünmüş durumda, zira Nilüfer Çayı tarım, sanayi ve evsel atıklar nedeniyle siyaha boyanmış durumda, yani sorumlu bir kişi veya bir fabrika değil, bütün bir bölge...

Bursa'da Uludağ’dan başlayıp, ovadaki birçok dere ve Susurluk Çayı ile birleşerek, Karacabey’den Marmara Denizi’ne dökülen yaklaşık 200 kilometrelik Nilüfer Çayı artık bir su değil, kimyasal atığa dönüşmüş durumda ve içindeki yaşam tümüyle tükenmiş, çevresine zarar veren hale dönüşmüş durumda. İşte bu haldeki su her gün Marmara Denizine akmaya devam ediyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER