PLASTİK POŞETLER ÜCRETLİ OLACAK

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle Türkiye'de plastik poşet kullanımı ücretli hale geliyor.

PLASTİK POŞETLER ÜCRETLİ OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''2019 yılı itibarıyla poşetleri ücretli hale getiriyoruz. Plastik poşetlerin sebep olduğu tüm olumsuzlukları önlemek için yapılan düzenleme; 440 olan kişi başı plastik kullanımını 2019 yılı sonuna kadar 90'a, 2025 yılında ise 40 adede düşürmek için. Dolayısıyla hedefimiz, 2025 yılında plastik poşet kullanımında yüzde 90 tasarruf sağlamak olacak'' dedi.

NAYLON (PLASTİK) POŞET NEDİR ?
Plastik yani naylon  poşetler polietilen denilen petrol türevinden ve atık plastik malzemelerin ikincil kullanımından elde edilen bir malzemedir, bu nedenle çoğunlukla kanserojen madde içermektedir. Her ne kadar rafinerilerde arta kalan atıklardan üretilse de dünyada çıkarılan petrolün yaklaşık %4'ünün plastik poşet üretiminde kullanılmaktadır. Plastik poşetlerin sadece %1'inin geri dönüştürüldüğü, %99'unun ise çöp olarak doğaya atıldığı tahmin edilmektedir.

Plastik poşetlerin doğada yok olma süresi yaklaşık karada 800 denizde 400 yıldır. Üstelik poşetler doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayar ve bu maddeler havaya karışarak küresel ısınmanın sebeplerinden olan CO2 salınımını arttırır, toprağa, suya karışarak bütün canlıların besin zincirini kirleterek doğaya ve bütün canlılara zarar verir.

PLASTİK POŞET ÜCRETİ

Henüz açıklanmamış olsa da 15 mikron üstünde olan poşetlerin 25-50 kuruş civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu durumda bir kişinin aynı yoğunlukta plastik poşet kullanmaya devam etmesi halinde bütçeye kişi başına ortalama 100-200 TL ek yük getireceği hesaplanabilir, bunun önüne ise bez torba, file veya kese kağıtları kullanılarak geçilebilir. Kaliteli bir bez torbanın 100-150 defa kullanılabileceği düşünüldüğünde doğaya verilen zarar da azaltılabilir ayrıca bütçeye ek maliyetin önüne geçilebilir. 

TÜİK'e göre Türkiye'de yaklaşık 21 milyon hane bulunmakta, her hanenin haftada 10 plastik kullandığı düşünüldüğünde, haftada 210 milyon, yılda 11 milyar plastik poşet kullanıldığı kabaca hesaplanabilir. Oysa marketlerde ücretsiz olarak dağıtılan poşetler, gezegeni her gün biraz daha zehirliyor ve bu tüketimin  yarıya indirilmesinin bile doğaya katkısı yadsınamaz durumda, hedef ise bir yılda plastik poşet tüketimini beşte birine indirmek.

DEĞİŞTİRİLEN YÖNETMELİK

Bu amaçla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin 5 maddesinin ilgili fıkraları şu şekilde: 

m) Ülke genelinde plastik torba kullanımının, yıllık kişi başına kullanılan adedin 31/12/2019'a kadar 90’ı, 31/12/2025'e kadar ise 40’ı aşmayacak şekilde azaltılması esastır. Çok hafif plastik torbalar, bu hedeflerin dışındadır.

n) Plastik torbalar, 1/1/2019 tarihinden itibaren mesafeli sözleşmeler ile yapılan satışlar da dâhil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz temin edilemez, ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemez. Çok hafif plastik torbalar, bu uygulamadan muaftır.

o) Plastik torbalara uygulanacak taban ücret, her yıl piyasa koşulları ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan Ambalaj Komisyonunun önerisi dikkate alınarak Bakanlık tarafından belirlenir ve takip eden yıl boyunca geçerliliğini korur, bu plastik torbalar için Bakanlıkça belirlenen fiyat tarifesinin altında ücret uygulanamaz.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER