Salda Gölü Davası Geç Kaldı

Salda Gölü'nü besleyen su kaynakları üzerine yapılan gölet projesinin iptali için açılan davada, mahkeme keşif sırasında projenin tamamlandığını tespit etti.

Salda Gölü Davası Geç Kaldı

Burdur'da, son yılların en gözde turizm merkezi haline gelen Salda Gölü “Dünya’da Mars gezegeninin yüzeyi ile aynı özelliği gösteren iki yerden biri olan, berrak ve temiz suyu, bembeyaz kumsalları, bakir doğa harikası” olarak tanımlanıyor. Burdur'un Yeşilova ilçesinde turkuaz renkli suyu ve bembeyaz kumsallarıyla "Türkiye'nin Maldivleri", "Saldivler" olarak anılan göl, Devlet Su İşleri tarafından, "Kayadibi Göleti ve Sulamasına Ait Malzeme Ocakları Projesi" ile tehlikeye girmişti, üstelik bu proje için "Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) gerekli değildir" kararı verilrek çevrenin etkilenip etkilenmeyeceği dahi araştırılmamıştı.

ÇED gerekli değildir kararının, iptali için 2017 yılında dava açıldı. Isparta İdare Mahkemesi, davanın reddine karar verdi. ancak kararın temyiz edilmesi üzerine, Danıştay 14. İdari Dairesi Şubat Ayı içerisinde ret kararını bozdu ve bölgenin birinci derece SİT alanı ve sulak alan olması nedeniyle Salda Gölü’nde bilirkişi incelemesi yapılması gerektiği belirtildi.

Yeniden görülmeye başlanan davada bilirkişi incelemesi yapıldı ancak bilirkişi heyetini bir sürpriz bekliyordu, zira gölet yapılmıştı bile. Proje ilk haline göre kısmen değiştirilerek tamamlanmış ve dava konusuz kalmıştı, dava artık kazanılsa dahi doğaya ve göle geri dönülmez zararlar verilmişti.

Salda Gölü, bembeyaz kumsalları, berrak suları ve turkuaz rengiyle Türkiye’nin Maldivleri olarak anılıyor, ancak bu beyaz kumsalların oluşması öyle kolay değil, biyomineralizasyon diye adlandırılan bir olayın sonucu oluşuyor ve göl 2 milyon yıllık bir geçmişe sahip, insanoğlunun böyle bir güzelliği yoketmesi için ise çok daha kısa zaman alıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 20:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER