Şile'de Doğa Yürüyüşü Şenliği düzenlendi

Şile Kaymakamlığı ile İstanbul Doğa Sporları Kulübü işbirliği ile Ekoturizm Ağının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Doğa Yürüyüş Şenliği yapıldı.

Şile'de Doğa Yürüyüşü Şenliği düzenlendi

1991 yılından bu yana Ekim ayının ilk haftasonu “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlanıyor. Şile Kaymakamlığı da  İstanbul Doğa Sporalrı Kulübü ve ECOTOUR-NET işbirliği ile "Karadeniz Bölgesi’nde Ekoturizm Ağının Geliştirilmesi” projesi kapsamında 2 Ekim’de Şile Sarıkavak Kalesi Doğa Yürüyüşü Şenliği düzenledi.

Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya şenlik öncesinde Sarıkavak Kalesi Yürüyüş Parkuru'nun açılışını yaptı, ardından yüzlerce doğasever kolay, orta ve zor olarak seçilen işaretli rotalar ve keşif ve yeni rotalar için 8 farklı grup olarak doğa yürüyüşü düzenledi. Şile Kaymakamı, Şile Belediye Başkan Yardımcısı da yürüyüşe kısmen katılarak, parkurda incelemeler yaptılar.

Şile Kaymakamlığı tarafından Sarıkavak bölgesinde bisiklet rotaları, yürüyüş parkurları, kuş gözlem noktaları, mesire ve fotoğraf çekim ile yöresel ürünlerin satılacağı alanların tespit edildiği, bu çalışma ile köy ve çevresinin önemli bir eko turizm bölgesi olmasına katkı sunulması hedeflenmiş durumda.

İstanbul Doğa Sporları Kulübünden, Süleyman Şahin, Mehmet Çiçek, Serdar Karataş, Osman Yaşar, Taner Erdem, İlgar Alisoleimani, Ercan Albayrak liderliğinde sabah 11:00 de başlayan yürüyüş, parkurun zorulk derceesinde göre 15:00 ila 18:00 saatleri arasında devam etti ve yine Sarıkavak Köyü'nde sonlandı.

Avrupa Birliği Karadeniz Sınır ötesi İşbirliği 2014-2020 programı tarafından desteklenen ve Şile Kaymakamlığı liderliğinde ECOTOUR-NET projesi yürütülüyor. Projenin genel hedefi; program bölgesinde doğal ve kültürel kaynakların koruma kullanma dengesi gözetilerek ekoturizmin geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve dezavantajlı grupların turizm gelirlerinden daha fazla pay almalarına katkı sağlamak. Şile Kaymakamlığı’nın lider kurum olduğu projede Byala Belediyesi (Bulgaristan), İskeçe/Xanthi Belediyesi (Yunanistan), Zaporizhzhya Bölgesel Kalkınma Ajansı (Ukrayna) ve Kafkas Çevre Vakfı (Gürcistan) proje ortakları olarak görev yapıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER