Tek Kullanımlık Ürünlerin Kullanımı Rekor Düzeyde Arttı

Koronavirüse karşı kişisel önlemler kapsamında hijyenik ve pratik olması nedeniyle tek kullanımlık ürünler son aylarda tüketim rekoru kırdı.

Tek Kullanımlık Ürünlerin Kullanımı Rekor Düzeyde Arttı

Koronavirüs pandemisi tüm Dünya'da 6 milyon kişinin enfekte olmasına yol açarken 5 ay içerisinde 370 bin kişinin de vefat etmesine neden oldu. Pandemi ile mücadelede sosyal mesafe kadar kişisel hijyen de en önemli adımlardan biri olarak gösteriliyor.İşte bu nedenle dezenfektan ve maske kullanımı kadar kişisel tek kullanımlık ürünler ve özellikle de tek kullanımlık plastik ürünler kullanımı rekor düzeyde artmış durumda.

Daha önceleri fastfood, kafe, hastane ve pikniklerde tercih edilen tek kullanımlık plastik bardak, tabak, çatal, kaşık gibi bir çok ürün salgın hastalık endişesiyle artık işyerilerinde, fabrikalarda hatta evlerde bile kullanılmaya başlanmış durumda, zira makinelerde üretilen ve el değmeden paketlenen, daha önce kullanılmamış ve ilk kez kullanılan ürünler olması nedeniyle daha hijyenik görünüyor. Oysa  bu tür ürünlerin içerdiği plastik ve zarar verici maddeler şu aşamada gözardı edilmiş durumda.

Geçtiğimiz yılbaşında atık yönetimi ve plastik poşet kullanımının azaltılması amacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından poşetlerin ücretli kullanımı süreci hayata geçirilmiş bu sayede tüketim miktarı ciddi anlamda düşürülmüştü ancak salgın ile birlikte plastik poşet kullanımının da artmış olduğu görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 19:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER