Tunceli'de 17 Dağ Keçisi Avı İçin İhale Açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü nesli tükenme tehlikesinde olmasına rağmen 17 dağ keçisinin av ile öldürülmesi için ihale açtı.

Tunceli'de 17 Dağ Keçisi Avı İçin İhale Açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin avlanması için ihale açtı, ihale, 13 Temmuz günü yapılacak.

İhale haberinin duyulmasının ardından, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (Bern Sözleşmesi) göre Tunceli'de bulunan çengel boynuzlu dağ keçileri ve Bezuvarlar nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan ve kesin olarak koruma altına alınması gereken hayvan (fauna) türleri olarak belirlendiği, av ihalesinin suç olduğu tartışmaları başladı.

Geçen yıl Dersim halkı tarafından kutsal sayılan dağ keçilerinin ve yaban hayvanlarının giderek artan şekilde avlanması son olarak nesli tükenme tehlikesi altında olan bir vaşağın öldürülmesi üzerine Tunceli Valiliği de bir açıklama yapmış ve "Son günlerde Tunceli’de  özellikle koruma altında bulunan dağ keçisi, vaşak  gibi türlerin kaçak avcılar tarafından avlanması üzerine Valiliğimiz harekete geçti.
Valiliğimizce alınan karar gereğince; ilimizde Tarım ve Orman Bakanlığımızca koruma altına alınan Yaban Keçisi (Bezuar), Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi (Şamua), Vaşak, Su Samuru, Boz Ayı, Ur Keklik, Kurt gibi türlerin herhangi bir sebeple avlanması yasaklandı. Koruma ve denetim çalışmaları İl Jandarma Komutanlığımız ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır.
Belirtilen yasağa uymayanlar hakkında ise 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 2. ve 4. Maddeleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu Kararının 5. Maddesi hükümleri uyarınca gerekli idari işlemler yapılacak." denilmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 16:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER