Tunceli'de Yaban Hayvanlarının Avlanması Yasaklandı

Tunceli'de tepki çeken avlanmaların arkasından Tunceli Valiliği yaban keçisi, ur keklik, vaşak, kurt, boz ayı gibi hayvanların avlanmasını yasakladı.

Tunceli'de Yaban Hayvanlarının Avlanması Yasaklandı

20 Ocak 2019 tarihinde ortaya çıkan avlanmış dağ keçisi ve vaşak fotoğraflarının ardından Tunceli’de halk avcılığığa karşı yoğun tepki göstermiş konu HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit tarafından Meclis gündemine taşınmıştı. Aradan geçen zaman içinde avlanmaların arkasında, Tunceli’ye avlanmak ve bir televizyon kanalı için çekim yapmaya gelen İspanyol turistler çıktı.

Ancak özellikle Dersim halkı tarafından kutsal sayılan dağ keçilerinin ve yaban hayvanlarının giderek artan şekilde avlanması son olarak nesli tükenme tehlikesi altında olan bir vaşağın öldürülmesi üzerine Tunceli Valiliği de bugün bir açıklama yaptı. Açıklamada "Son günlerde Tunceli’de  özellikle koruma altında bulunan dağ keçisi, vaşak  gibi türlerin kaçak avcılar tarafından avlanması üzerine Valiliğimiz harekete geçti.

Valiliğimizce alınan karar gereğince; ilimizde Tarım ve Orman Bakanlığımızca koruma altına alınan Yaban Keçisi (Bezuar), Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi (Şamua), Vaşak, Su Samuru, Boz Ayı, Ur Keklik, Kurt gibi türlerin herhangi bir sebeple avlanması yasaklandı. Koruma ve denetim çalışmaları İl Jandarma Komutanlığımız ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır.
Belirtilen yasağa uymayanlar hakkında ise 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 2. ve 4. Maddeleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu Kararının 5. Maddesi hükümleri uyarınca gerekli idari işlemler yapılacak." denildi.

Tunceli Valiliği web sayfasında yer alan bilgilendirmede ise Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, “Bugün itibari ile Tunceli genelinde Valiliğimizin kararıyla başta Yaban Keçisi, Ur Keklik ve koruma altında olan Vaşak, Kurt, Boz Ayı gibi hayvanlarımızın avlanması kesinlikle yasaklanmıştır. Bu yıl ülkemizin her yerinde olduğu gibi Tunceli’de de kış çetin geçmektedir. Bazı ilçelerimizde 3-4 metreyi bulan kar yağışları oldu. Yoğun kar yağışlarından dolayı da beslenemeyen yaban hayvanlarımız için hem Jandarmamız hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızca hayvanların beslenmeleri sağlandı. Dağlara buğday, mısır, ekmek gibi yiyecekler bırakılmıştır.Tunceli endemik bitkiler ve yaban hayatı bakımından ülkemizin en önemli yerlerinden bir tanesidir. Bizler Valiliğimiz ve Tunceli halkı olarak yaban hayatına sahip çıkıyoruz. Tunceli’ye dışarıdan gelen kaçak avcılar maalesef birkaç yaban keçimizi vurmuşlardı. Bizler de tespit ettik ve gereken cezalar uygulandı. Bu konuda çok hassasız. Yaban keçisi özellikle yöre insanımız için çok önemli. Bunlara sahip çıkmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 22:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER