Yeni Çevre Kirliliği Sorunu: Kişisel Hijyen Kirliliği

Koronavirüs etkisiyle doğa kendini toparlama fırsatı bulmasına rağmen, kişisel hijyene yönelik ürünlerin kullanıı yeni bir çevre kirliliği türü ortaya çıkarıyor.

Yeni Çevre Kirliliği Sorunu: Kişisel Hijyen Kirliliği

Koronavirüs pandemisi tüm Dünya'da 6 milyon kişinin enfekte olmasına yol açarken 5 ay içerisinde 370 bin kişinin de vefat etmesine neden oldu. Pandemi ile mücadelede sosyal mesafe kadar kişisel hijyen de en önemli adımlardan biri olarak gösteriliyor. İşte bu nedenle dezenfektan, koruyucu önlük, siperlik, maske ve eldiven kullanımı kadar kişisel tek kullanımlık ürünler ve özellikle de tek kullanımlık plastik ürün kullanımı rekor düzeyde artmış durumda.

Tek kullanımlık plastik bardak, tabak, çatal, kaşık gibi bir çok ürünün salgın hastalık endişesiyle artık işyerilerinde, fabrikalarda hatta evlerde bile kullanılması, zaten mevcut olan plastik atık sorununu arttıracağı ortada iken, tıbbi atık kategorisinde olmasına rağmen maske, önlük, siperlik ve eldivenlerin gelişigüzel atılması yeni bir çevre kirliliği başlamasına neden oluyor. Her gün milyonlarca kullanılacak ve çöpe atılacak tıbbi maskelerin doğada yok olması 450 yılı buluyor, tıbbi maskelerin, koruyucu önlükler ve dezenfektan sıvıların plastik şişelerinin denize atılması, rüzgar veya yağmurla denize karışması ise çok daha tehlikeli bir kirlilik türü ortaya çıkaracak, özellikle Akdeniz gibi denizlerde canlı hayatını tehdit edeceği kabul ediliyor.

Bu sorunun çözümü ise kolay olmamakla birlikte, kullanımı zorunlu olan bü ürünlerin toplanması konusunda da hükümetler farklı yaklaşımlar sergilemeli, bu atıkların diğer atıklardan ayrı şekilde toplanması veya kapalı şekilde toplanarak depolanması, hatta dezenfekte edilip geri dönüşüme katılması sorunun tek çözümü olarak görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 19:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER