Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması

Yenilenebilir Enerji Kaynak belgeli üretim tesisleri için uygulanacak Destekleme Mekanizması alım ve yerli katkı fiyatları ile uygulama süreleri belirlendi.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması

3453 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) detayları açıklandı. 

Yeni mekanizmaya göre 01.07.2021 tarihinden 31.12.2025 tarihine dek işletmeye girecek Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için 54 TL kuruş/kWh alım garantisi 10 yıl süre ile uygulanacak.

Yerli ekipman katkı payına yönelik destek ise 8 00 TL kuruş/kWh fiyatlandırması üzerinden 5 yıl süre ile sağlanacak. 

1 Temmuz 2021'den 31 Aralık 2025'e kadar işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesisleri için uygulanacak YEKDEM fiyatı kilovatsaat başına hidroelektrik üretim tesisi için 40 kuruş, rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisi için 32 kuruş, jeotermal enerjisine dayalı üretim tesisi için 54 kuruş ve biyokütleye dayalı üretim tesislerinde çöp gazı veya atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünlerden elde edilen kaynaklar için 32 kuruş, biyometanizasyon için 54 kuruş, termal bertaraf için 50 kuruş olarak belirlendi.

Yeni YEKDEM’e göre her 3 ayda bir kur güncellemesi gerçekleştirilecek. Güncellemeye esas üst sınır, Merkez Bankası tarafından yayınlanan günlük ABD Doları alış kurlarının ortalama değeri kullanılarak hesaplanan “Türk Lirası kuruş/kWh” karşılığından fazla olamayacak. Jeotermal için belirlenen üst sınır ise 8,60 ABD Doları cent/kWh olarak duyuruldu.

Kaynak: Resmi Gazete

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 23:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER