23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Online İzlenebilecek!

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 7-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek

23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Online İzlenebilecek!

Uçan Süpürge Vakfı’nın internet sitesinde yapılan duyuruyla, bu sene #EvdeKaldık temasıyla online yapılacak olan festivale dair ayrıntıları da açıkladı.

Yapılan açıklamada sınırsız, limitsiz ve biletsiz festival şiarıyla 31 ülkeden 76 film gösteriminin yapılacağı belirtildi.

Buna göre, farklı kategorilerden olmak üzere, festival kıtası olan Afrika’nın seçkisinde 12, festival ülkesi olan İrlanda’nın seçkisinde 8 film var. Kısa kurmacada 19, deneyselde 7, animasyonda 5, belgeselde 14, uzun metrajda 11 filmi izleyicilerle buluşacak.

Sokak, ev, emek, cinsellik, aile, çocuk evlilik, göçmenlik gibi pek çok temayı işleyen filmlerin oluşturduğu festival programında filmler; “Pembesiz Mavisiz”, “Yersiz Yurtsuz”, “Arafta”, “Kabuğunu Kırmak”, “Olay Yeri: Aile”, “Evde Kalamayanlar”, “Erkekliğin İdeolojik Aygıtları” “Sokakta” ve “Evde” bölüm isimleri altında seyirci ile buluşacak.

Ayrıca Vakıf sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada da festivale doğru atölyelerin devam ettiğini ve kayıtlar dolmadan başvuru yapılması gerektiğini tavsiye etti.

Vakfın twitter adresine https://twitter.com/ucansupurgeukff linkinden ulaşabilirsiniz.

Festivalin programına ise https://flyingbroom.org/wp-content/uploads/2020/05/izlence-web-new.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Online gösterimlerin yapılacağı Vakfın internet adresi ise: https://ucansupurge.org.tr/

Festival kurucusu Halime Erçetin ise bianet.org sitesine gerçekleştirdiği söyleşide, festivalin 7-14 Mayıs tarihleri arasında Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılacağını ve filmlerin gösterime online olarak açılacağını belirtti. Açıklamada hepsi son bir yılda çekilmiş ve seçici kurulun 1301 film arasından seçtiği filmler tüm dünyadan sinemaseverlerle paylaşılacağız. Filmler festival haftasında 2 veya 3 farklı saatte gösterilerek salgının karamsarlığı kadar ülkelerin saat farkını da aşacağız denildi. Söz konusu söyleşiye https://bianet.org/4/27/223640-sinema-kadin-mucadelesine-isik-tutuyor linkinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: bianet.org ve ucansupurge.org.tr

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 17:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER