33. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali

İstanbul’un En Köklü Festivali 33. Uluslararası Şile Bezi Kültür Ve Sanat Festivali Bugün Başlıyor

33. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali

Doğal güzellikleri, kültürel geçmişi ve tarihi dokusu ile İstanbul'un yanı başındaki cenneti Şile, 1 – 7 Ağustos 2022 tarihleri arasında 33. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'ne ev sahipliği yapacak.

Festival ilk olarak 1984 yılında Şile Bezi ve Gençlik Festivali adı ile yapılmaya başlanmış, daha sonra festivale dahil olan ülke ve ekipler neticesinde ismi ‘Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’ olarak güncellenmiş ve festivalin ilk dönemlerinde sadece dışarıdan turist olarak gelen 80.000’ne kadar katılımcı ağırlanmış durumda. 

Her yıl büyük heyecan sahne olan festival Şile Üsküdar Caddesi’ni adeta bir karnaval alanına çeviren kortej yürüyüşü ile başlayarak; konserlere, yarışmalara ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Şile Bezi ve El Sanatları ile ilgili yoğun ilgi gören atölyeler, sanat söyleşileri, paneller, defileler ve ulusal-uluslararası dans gruplarıyla festival kültürel anlamda da yoğrulur. Yerel halkın da özellikle Şile Bezi dokuma ve diğer el sanatları ile dâhil olduğu stantların yer aldığı bu keyifli etkinlikte, özellikle Şileli kadınların katıldığı motif yarışmaları festival programında büyük ilgi odağı olmaktadır. Uluslararası birçok farklı ülkeden ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen katılımcılarla fesitval, el sanatları fuarı kategorisini de bünyesine dahil etmiştir.

Bu yıl da Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'nde 7 gün boyunca birbirinden farklı panel, söyleşi, konser ve etkinlikler düzenlenecek.
Şile Bezinin değerini ve kültürünü koruma misyonuyla gerçekleştirilen, farklı ülkelere, kültürlere el sanatı değerlerini tanıtmayı ve korumayı amaçlayan festival, bu yıl da ünlü sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor. Paneller, söyleşiler, atölyeler ve gösterilerin gerçekleşeceği festival boyunca; Mazhar Alanson, Bora Duran, Uğur Arslan, Haluk Levent, Simge ve Cengiz Kurtoğlu & Taksim Trio gibi önemli isimler sahne alacak.

1 Ağustos Pazartesi Mazhar Alanson konseri,

2 Ağustos Salı Ritüelleriyle Şile Bezi Atölyesi, Şile Bezi Vizyon Projeler Lansmanı

3 Ağustos Çarşamba Bora Duran Konseri, Şile Bezi Ustalara Saygı Ödülleri

4 Ağustos Perşembe Uğur Arslan konseri

5 Ağustos Cuma Haluk Levent konseri

6 Ağustos Cumartesi Simge konseri

7 Ağustos Pazar günü Cengiz Kurtoğlu & Trio konseri

Adını yörenin ekonomisinin ve sanatının alt yapısını oluşturan coğrafi işaretli ürünü Şile Bezi’nden alan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 1984 yılından bu yana devam eden Türkiye’nin en eski festivallerinden birisidir. Ara yıllarda doğal afet ve savaş gibi sebepler nedeniyle ertelenmiş olsa da Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 38 yıldır düzenlenen, Türkiye’nin en köklü tarihe sahip festivallerinin başında gelmektedir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER