38. İstanbul Film Festivali başlıyor

Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 38. kez 5-16 Nisan tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

38. İstanbul Film Festivali başlıyor

Festivalin Tarihi

İstanbul Film Festivali ilk kez 1982 yazında, İstanbul Festivali kapsamında, “Sanatlar ve Sinema” temalı altı filmin gösterildiği bir “film haftası” olarak gerçekleşti. Etkinliğin “Uluslararası İstanbul Sinema Günleri” adı altında İstanbul Festivali süresince devam ettiği 1983 yılında, bir ay boyunca sinemaseverlere 36 yabancı film sunuldu.

1984 yılından itibaren “Sinema Günleri” adıyla nisan aylarında düzenlenen ayrı bir etkinlik halini aldı. 1985 yılında, Şakir Eczacıbaşı’nın önayak olmasıyla programa biri uluslararası diğeri ulusal olmak üzere iki yarışmalı bölüm eklendi. Festivalin ilk kez bu yıl verilen büyük ödülü Altın Lale’yi 1984 adlı filmiyle Michael Radford kazandı. 1989 yılı başında, FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu) tarafından “özel konulu, yarışmalı festival” kategorisinde tanınarak dünyanın önde gelen festivalleri arasına giren Sinema Günleri, böylece “İstanbul Film Festivali” adını aldı.

2007 yılında, festival programındaki Sinemada İnsan Hakları bölümü yarışmalı bir bölüm haline geldi ve içerdiği filmlerden birine Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğiyle FACE Ödülü (Avrupa Konseyi Film Ödülü) verilmeye başlandı. Bu ödül yalnızca İstanbul Film Festivali’nde veriliyor. 

.

Festivalin Afişi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 38. kez düzenlenen Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl ölümünün 20. yılında Stanley Kubrick’i anıyor.

Öncelikle Festivalin afişinin dahi Kubrick’in kült filmlerinden Otomatik Portakal’daki Alex karakteri olduğunu belirtmek gerekir, İKSV instagram hesabına göre "Festivalin afiş görselleri ve iletişim tasarımı TBWAIstanbul ve Berlinli sanatçı, fotoğrafçı, yönetmen ve yazar Sebastian Bieniek iş birliğiyle hazırlandı. Disiplinlerarası işler yaratan Bieniek özellikle insan yüzlerini iki parçaya bölerek iki farklı yüz gibi gösterecek bir illüzyon yarattığı Doublefaced serisiyle tüm dünyada tanınıyor."

Festivalde bu yıl dünya sinemasının en yeni örnekleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan bir programa sahip. Festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. 

Açılış filmi, “Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı genç deha, dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik’in son filmi “Edmond”. Edmond Rostand’ın kaleme aldığı, şanı yüzyılları aşan oyunu, ünlü Cyrano de Bergerac’ın ortaya çıkış hikâyesini anlatıyor. “Edmond”, açılışın ardından festivalin “Galalar” bölümünde izleyicilerle yeniden buluşacak.

Sinemalar ve Seanslar

İstanbul Film Festivali’nde filmler bu yıl Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (Salon 7, Salon 3),Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu (Salon 8) ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere toplam 8 salonda 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarında izleyicilerle buluşacak. Festival Merkezi ise bu yıl da Yapı Kredi Kültür Sanat olacak.

Filmler, Salonlar ve Seanslara Biletix satış sayfasından ulaşabileceğiniz gibi, İKSV çizelgesinden veya İKSV Program sayfasından ulaşabilirsiniz.

.

Biletler 

Festival biletleri İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 23 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren hizmet bedeli eklenmeden, tüm satış kanallarında aynı ücretlerle hizmet bedeli eklenmeden Biletix satış kanalları ile Beyoğlu’nda Atlas ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden satışa çıkacak. Genel satışın başlayacağı 23 Mart’tan itibaren bir gösterim için en fazla 6 bilet satın alınabilir.

Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) 10 TL; Hafta içi 19:00 ve 21:30 seansları 25 TL

Hafta sonu seansları (11.00, 13.30, 16.00, 19.00, 21:30 ) 25 TL,

21:30 seansları haricinde Öğrenciler ile 65 yaş ve üstü izleyiciler için 16TL;

Öğrencilerin kültür sanat erişimini kolaylaştırmak için öğrenci hamiliği projesi kapsamında 10.000’i aşkın koltuk hafta içi gündüz seanslarında 2 TL’den satışa sunulacak, hamilik desteği arttıkça öğrenciler için 2 TL’den açılacak koltuk sayısının 20.000’e ulaşması hedefleniyor. 2 TL’lik öğrenci biletlerinden satın alan izleyicilerin salon girişlerinde öğrenci kimliklerini göstermeleri zorunludur.

.

Sinema Ödülleri

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Ödülleri, 4 Nisan Perşembe gecesi UNIQ İstanbul’da yapılacak 38. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde verilecek. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta yönetmen Şerif Gören’e sunuluyor. Sinema Onur Ödülleri oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy ile oyuncu Selda Alkor’a, Sinema Emek Ödülü ise akademisyen Jak Şalom’a verilecek.

Ayrıca Festival yarışma heyecanı da 10 Nisan’da başlayacak. Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, festivalin 16 Nisan Salı akşamı düzenlenecek Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 21:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER