8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, 6 Aralık'ta başlıyor

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen festival 8. kez İzmir’de seyircileriyle buluşacak.

8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, 6 Aralık'ta başlıyor

TAKSAV tarafından organize edilen ve 6-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek 8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin bu seneki teması “Birlikte Yapabiliriz”

TAKSAV’ın, yıllardır Ankara’da gerçekleştirdiği Tiyatro Festivali deneyimini, 2012’de İzmir’e taşımasıyla İzmir’in ilk Uluslararası Tiyatro Festivali’nin organizasyonu da başlamış oldu. Söz konusu tarihten bu yana düzenlenen festivaller ile İzmirli tiyatro severler farklı halkların kültürlerini, inanç ve dillerini paylaşabildikleri, bir arada sanat üretebildikleri festivale 8 yıldır ulaşabiliyorlar.

Bu sene 6 Aralık Cuma günü saat 17.30’da Kıbrıs Şehitleri caddesinde yapılacak yürüyüş ile başlayacak olan festival için Kültürpark İzmir Sanat Sahnesi’nde tören düzenlenecek.

Bu seneki etkinlikler, 10 gün sürecek ve festival boyunca 25 yerli, 4 yabancı yetişkin oyunu ile 3 çocuk ve 3 sokak oyunu sahnelenecek. Oyunlara ek olarak Festivalde Necmettin Tetik tarafından “Dramatik Yazarlık Temel Eğitim Atölyesi” ve Özben Deneç tarafından “Temel Oyunculuk Atölyesi” atölye çalışmaları da yer alacak. Festival oyunlarından davetiyeli olanlardan ilgili Belediyelerden davetiyeleri edinilebilecek.

Festivalin yabancı konukları Azerbaycan, Irak İran ve Gürcistan olacak. Yabancı konukların sergileyeceklerin gösterimde üst yazı ile takipte kolaylık sağlanacak. Aynı zamanda Festivalde bir de Kürtçe oyun yer alacak.

Festivalin Emek Ödülü oyun yazarı Hidayet Sayın’a, Onur ödülü sanatçı Meltem Cumbul’a, Dayanışma Ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci ve Öğretim Üyeleri ile V-For Vendetta oyununda canlandırdığı rolden dolayı tutuklanan Nazlı Masatçı’ya verilecek.

“Festival şehrin her yerinde” şiarı ile düzenlenen İzmir Tiyatro Festivali sadece İzmir merkezde değil, ilçeleri ile birlikte tüm İzmir’de gerçekleşecek.

Festivalde gösterimleri yapılacak tüm oyunların konuları dahil tüm bilgilere festivalin resmi internet sitesi olan http://www.izmirtiyatrofestivali.org/?p=2778 internet sitesinden ulaşılabilecek.

Yine festivalin biletleri de https://biletinial.com/etkinlikleri/taksav-izmir-tiyatro-festivali internet sitesinden alınabilecek.

Etkinliklerin yapılacağı mekan, tarih ve saat bilgileri aşağıdaki broşürde yazılıdır. Broşürü büyütmek için üzerine tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 22:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER