Başka Bir Ocak Bu Yıl Çevrimiçi

Tam da sokağa çıkma yasaklarının başladığı 31 Aralık tarihinde başlayacak "Başka Bir Ocak" 10 Ocak’a kadar sürecek. 12 film çevrimiçi olarak izlenebilecek.

Başka Bir Ocak Bu Yıl Çevrimiçi

Başka Sinema Hakkında

Bağımsız filmlerin dağıtımcısı Başka Sinema Dağıtım ve Kariyo & Ababay Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen BAŞKA SİNEMA, sinemaseverlerin özledikleri film izleme deneyimini ve sabırsızlıkla bekledikleri bağımsız filmleri yıl boyunca erişilebilir kılıyor. Yarattığı farklılıkla sinemaseverleri bir keşif yolculuğuna çıkaran BAŞKA SİNEMA, gün boyu ardı ardına ve antraksız olarak sunduğu filmlerle izleyiciye seçme özgürlüğü sunuyor.

Başka Bir Ocak

Başka Sinema, iki yıldır sürdürdüğü “Başka Bir Ocak” etkinliğini bu yıl çevrimiçi yapıyor. 31 Aralık tarihinde başlayacak sinema etkinliği, 10 Ocak’a kadar sürecek. Çevrimiçi gösterimi yapılacak filmlerin birçoğu daha önce Türkiye’de gösterilmeyen ya da seyircinin izleme imkânı bulamadığı filmler arasından seçildi.

Başka Bir Sinema Sayfasında yer alan bilgiler şu şekilde.

"Şartlar değişti, uzun bir süredir sinemaya gidemiyoruz ve sinemaları çok özlüyoruz. Ama Başka Sinema 2 yıldır sürdürdüğü Başka Bir Ocak geleneğinden vazgeçmiyor! Hepimizin bir an önce bitmesini dilediği 2020’yi bırakıp daha iyi haberler alacağımızı umduğumuz 2021’e girerken Başka Sinema sizi yepyeni filmlerle buluşturuyor.

Yılbaşında üç gün evden çıkamıyoruz diye üzülmeyin. 31 Aralık – 10 Ocak tarihleri boyunca Başka Sinema’nın çevrimiçi olarak sunduğu programdaki filmleri izlerken evden çıkmak istemeyeceksiniz! Seçkide yer alan filmler ise şöyle:

2020 Venedik Film Festivali’nde seçkideki tek yerli film olarak dünya prömiyerini yapan ve Eleştirmenlerin Haftası bölümünde büyük ödüle layık görülen Hayaletler, başrolünde Elizabeth Moss’un bulunduğu ve Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş Shirley, Paula Beer ve Franz Rogoswki’nin başrolleri paylaştığı Christian Petzold’ün son filmi modern peri masalı Undine, Jude Law’un performansıyla filmin ruhunu yansıttığı bir hırs ve aile hikâyesi olan Yuva / The Nest, yine 2020’nin En İyi Filmleri listelerinde adından sıklıkça söz ettiren ve insanların derin ölüm korkusunu her saniyesinde izleyiciye hatırlatan Hayatımın Son Günü / She Dies Tomorrow, yapay zeka teknolojisine Mary Shelley’nin Frankenstein’ına benzer bir gözle bakan Arşiv / Archive, 70. Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve Teddy Ödülü’ne aday olan, aile kavramının ne kadar komplike olabileceğini, sevgiyle şiddetin el ele dolaştığı bir atmosferde sergileyen Vahşi Bölge / Wildland, iki kadının senelere yayılan ve gizli yaşamak zorunda kaldıkları aşklarını etkileyici bir dille anlatan Fransa’nın Oscar adayı İkimiz / Deux, 55 yaşındaki bir kadının arkadaşlarıyla bir Yunan Adası’na giderek kendini yeniden keşfetmesini anlatan Deniz Açılan Pencere / Window to the Sea, Massoud Bakhshi’nin gerçek bir televizyon programından esinlendiği ve Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün de sahibi olan Yelda: En Uzun Gece / Yalda, a Night for Forgiveness."

Biletler Naısl Alınır?

Başka Bir Ocak kapsamında gösterilecek filmlere https://www.festivalscope.com/page/baska-bir-ocak/ adresiden ulaşabilir, izlemek istediğiniz filmi ya da paket seçeneğiyle tüm filmleri festival süresince izlemek için kiralayabilirsiniz. Biletlerin adet fiyatı 11 TL, 12 filmlik paket fiyatı ise 99 TL’dir. Film paketini seçen seyircilerimiz için bu yıl 100 yaşında olan Yumurcak / The Kid ve 50. yaşını dolduran Solaris filmleri hediyedir.

FİLMLER

Hayaletler / Ghosts

Daha önce Sulukule Mon Amour ve Küçük Kara Balıklar gibi kısa filmleriyle adından söz ettiren Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metraj filmi İstanbul genelinde elektrik kesintisi yaşanan bir günde, farklı karakterlerin kesişen hikayelerini anlatıyor.

Shirley

İki etkileyici tarihsel karakter olan korku yazarı Shirley Jackson ve edebiyat eleştirmeni Stanley Hyman’ı merkezine alan Shirley, genç bir çiftin geçici bir süre için yanlarına taşınmasıyla gelişen olayları konu ediniyor. 

Yuva / The Nest

Rory, son derece hırslı bir girişimcidir. Amerikalı eşini ve çocuklarını banliyödeki rahat yaşamlarından ayrılarak kendi anavatanı İngiltere’ye taşınmaya ikna eder. Burada bir fırsat yakalayan Rory, eski firmasına katılır ve muhteşem bir malikane kiralar. Kısa bir süre sonra bu çekici yeni başlangıcın ve evliliklerinin altında yatan nahoş sırlar ortaya çıkacaktır.

Hayatımın Son Günü / She Dies Tomorrow 

Amy bir gün, kendini yarın öleceği hissiyle boğuşurken bulur ve duygusal bir girdaba girer. Duruma oldukça şüpheci yaklaşan ve bunun gerçek olacağına ihtimal bile vermeyen arkadaşı Jane, Amy’nin bu hissinin bulaşıcı olduğunu fark edince iki gün de hayatlarının son günü olabilecek günde tuhaf olaylar yaşayacaktır.

Arşiv / Archive

Yıl 2038, Kyoto yakınlarında bir dağda, kod adı “Bahçe” olan gizli bir tesiste yapay zeka üzerine çalışan George, insan yerine geçebilecek bir android robot prototipi geliştirmektedir. Oldukça hassas olan buluşunun son aşaması aynı zamanda en tehlikelisi haline gelir. Çünkü George’un herkesten gizlediği büyük sırrı; ölen eşi Jules ile yeniden buluşma hayali gerçek olmak üzeredir.

Undine

Undine, Berlin’in kentsel gelişimi hakkında konferanslar veren bir tarihçidir. Sevdiği adam onu terk ettiğinde antik bir efsane onu ele geçirir. Şimdi Undine, ona ihanet eden adamı öldürmek ve suya geri dönmek zorundadır.

İkimiz / Two of Us / Deux

Nina ve Madeleine, karşılıklı dairelerde oturan iki emekli kadındır. Madeleine’in ailesi dahil diğer herkes onları sadece komşu olarak görürken, onlar yıllardır derin bir aşk yaşamaktadır. Birbirlerine gidip gelir, birlikte hayatı paylaşırlar. Bir gün beklenmedik bir olay, ikisinin de hayatını değiştirir. Bu olay aynı zamanda Madeleine’in kızının, Nina hakkındaki gerçekleri öğrenmesine sebep olacaktır.

Vahşi Bölge / Wildland

Ida, annesini trajik bir trafik kazasında kaybettikten sonra teyzesi ve kuzenlerinin yanına taşınır. Ev sevgi dolu olmasına rağmen dışarı adım atılmasıyla, aile şiddet dolu ve suça gömülü bir hayat sürdürmektedir.

Denize Açılan Pencere / Window to the Sea / Una Ventana Al Mar

Hayatını değiştirecek haberler sonrasında, 55 yaşında İspanyol bir kadın olan Maria en yakın kız arkadaşlarıyla birlikte oğlunun ve doktorların itirazına rağmen Yunanistan’a tatile gitmeye karar verir. Burada beklenmedik bir şekilde aşkı bulan Maria’nın gerçekten kısa bir süre de olsa kaçma imkanı olacak ve ilk defa hayatı kendi kurallarına göre yaşayacaktır.

Yelda: En Uzun Gece / Yalda, a Night for Forgiveness

“SMS oylaması devam ediyor. Sizce Meryem Komijani affedilmeyi hak ediyor mu? Evet için 1, hayır için 2 yazıp gönderin.”

Yumurcak / The Kid

Charlie Chaplin’in yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği efsanevi The Kid 100. yılını kutluyor! Chaplin’in en önemli yapımlarından biri olarak sayılan neredeyse otobiyografik filmi, komedi ve dramın düşündüren bir karışımı.

Solaris

Belirgin bir bilince sahip Solaris gezegeninin en büyük gücü, oraya gelen insanların zihinleriyle oynayabilmesidir.

Filmleri nasıl izlerim?

  

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER