Başka Sinema, Ayvalık Film Festivali Başlıyor

Başka Sinema, Ayvalık Film Festivali Başlıyor

2013’te sanat sineması örneklerini sinema salonlarında izleyebilme isteğine cevap vermek için kurulan bağımsız dağıtım ağı Başka Sinema, kuruluşunun beşinci yılında, 2018’de kendi film festivalini düzenleme kararı aldı.

2018’den bu yana da Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda Başka Sinema Ayvalık Film Festivali düzenleniyor. Bu festivalde diğer festivallerden farklı olarak yarışma düzenlemek yerine filmler üzerine konuşma ve düşünme alanı açmaya çalışılıyor. Öte yandan yaratıcılığı desteklemek adına ana sponsor Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü’nü veriyor.

Bu sene festival film gösterimleri 2 Eylül’de Ayvalık Amfitiyatro’da saat 20:00’da “Annette” filmi ile başlayacak. 8 Eylül tarihinde ise sona erecek.

Festival filmleri Vural Sineması (Fevzipaşa-Vehbibey Mah. Cumhuriyet Alanı, Vural Pasajı) ve Ayvalık Belediyesi Amfitiyatro’da (Sefa Çamlık Mahallesi, Kaktüs Sok. No: 8) izleyicileriyle buluşacak.

Biletler “biletix” internet sitesinden satışa sunulacak olup, tam bilet fiyatı 30 TL, öğrenci ve 65 yaş üstü bilet fiyatı ise 20 TL olarak belirlendi.

Festival kapsamında bu sene de yalnızca film gösterimleri değil, aynı zamanda atölye ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda 3, 4 ve 5 Eylül tarihlerinde panel ve sohbetler düzenlenecek.

3 Eylül saat 16:30’da Kraft Ayvalık’ta akademisyen - yazar Zeynep Sayın’la aile kurumuyla ilgili filmler üzerine yapılacak söyleşinin yanı sıra, Zeynep Sayın’ın kendi ailesi üzerine Ara Güler tarafından çekilmiş 7 dakikalık kısa bir film de gösterilecek. Bu girişten sonra Zeynep Sayın konu üzerine bir sohbet yapacak.

4 Eylül saat 16:30’da Kraft Ayvalık’ta kendisi Kazdağı Koruma Derneği başkanı ve aynı zamanda Ekoloji Birliği eş sözcüsü olan ekofeminist Süheyla Doğan ile İklim Krizi, Ekoloji Ve Kadın Olmak üzerine söyleşi düzenlenecek.

5 Eylül saat 16:30’da bu defa Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da “Bu, Gelecek Yazların En Seriniydi” başlığıyla “iklim krizi” üzerine bir panel düzenlenecek. Panelin moderatörlüğünü Defne Koryürek yaparken, konuşmacılar Önder Algedik, Özlem Altıparmak, Ebru Baybara Demir olacaklar.

7 Eylül saat saat 15.00’te AİMA’da (Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi) Ali Erdemci ile Rastlantıdan, Kontrole… Film Yapımı; Hızlandırılmış Bir Giriş atölyesi düzenlenecek. Söz konusu atölye kapasitesi 40 kişi ile sınırlı olduğunda rezervasyon için [email protected] mail adresinden kayıt onayı alınması gerekecek.

Gösterimi yapılacak filmler hakkında http://baskasinema.com/ayvalik-film-festivali/schedule adresinden bilgi alınabilecek olup, bilet almak (biletix’in festival bilet satış sayfasına ulaşmak) için TIKLAYINIZ…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER