Engelsiz Filmler Festivali 11 Ekim’de Başlıyor.

Engelsiz Filmler Festivali Bu Sene Çevrimiçi ve Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyicileriyle buluşuyor.

Engelsiz Filmler Festivali 11 Ekim’de Başlıyor.

Her yıl 40’a yakın uzun, kısa ve belgesel filmi izleyici ile buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra film ekipleri ile söyleşiler, atölye çalışmaları, sanal gerçeklik deneyimleri, sergiler gibi yan etkinliklerle sinema kültürünün yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Festival kapsamında Türkiye ve dünya sinemasının öne çıkan filmleri çeşitli tematik başlıklar altında seyircilerin beğenisine sunuluyor. İlk dört yılında yalnızca Ankara'da gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali, 2017 yılından beri Ankara'nın yanı sıra İstanbul ve Eskişehir'de de izleyiciyle buluşmuştu.

2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle çevrim içi platformda düzenlenerek tüm Türkiye’den takip edilen Festival, 2021 yılında kısa film kültürünü daha fazla kişiye tanıtmak ve kısa filmcilere daha fazla ifade alanı açmak amacıyla programına uluslararası bir kısa film yarışması da ekledi.

Herkesin sinemaya eşit koşullarda erişilebileceği bir etkinlik olarak tasarlanan Festival'de tüm gösterimler sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile, söyleşiler işaret dili çevirmeni ile gerçekleşiyor.

Festival’deki atölye, panel, Ödül Töreni gibi yan etkinlikler erişilebilir bir altyapıyla gerçekleşiyor ve tüm Festival mekanları erişilebilir olanlardan seçiliyor. Ayrıca websitesi gibi iletişim kanallarının da erişilebilir olmasına dikkat ediliyor.

Festival’in bu seneki programında salon gösterimleri 11-13 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, çevrim içi gösterimleri ise 11-17 Ekim tarihleri arasında eff2021.muvi.com adresinden gerçekleştirilecek.

Festival filmleri, web sitesinden açıklanan gün ve saatlerde salonda ve çevrim içi platform üzerinden ücretsiz takip edilebilecek.

Toplamda 38 filmin gösterileceği Engelsiz Filmler Festivali’nin bu yılki programında Festival’in ilk yılından bu yana Engelsiz Yarışma olarak yerli sinemanın en iyi örneklerinin buluştuğu bölüm ise bu yıldan itibaren Ulusal Uzun Film Yarışması olarak gerçekleştirilecek. Ulusal Uzun Film Yarışması’nın yanı sıra Kısa Film Yarışması, Çocuklar İçin, Oditoryum, Kaleydoskop ve Absürt seçkileri de Festival’de yer alacak.

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki Gösterim Programı Şu Şekilde

11 Ekim Pazartesi

14:15 Kısa Film Yarışması 1 (60’)

16:30 Clermont Ferrand Kısa FF Seçkisi (70’)

19:15 Kumbara (94’)

12 Ekim Salı

14:15 Kısa Film Yarışması 2 (72’)

16:30 Uzun Zaman Önce (119’)

19:15 Hayaletler (86’)

13 Ekim Çarşamba

14:15 Kısa Film Yarışması 3 (67’)

16:30 Ceviz Ağacı (118’)

19:15 Cemil Şov (102’)

Festival resmi internet sitesi ve “Online Gösterim Programına” ulaşmak için TIKLAYINIZ….

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 12:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER