FeminİSTANBUL Kadın Şiir Festivali

FeminİSTANBUL Kadın Şiir Festivali

2016’dan beri düzenlenen ve UNESCO’ya bağlı Uluslararası Şiir Organizasyonları içinde yer alan, “FeminİSTANBUL Kadın Şiir Festivali” bu sene 1-3 ekim tarihleri arasında yapılacak.

Festival tanıtımında, tema olarak kadını, kadın sorunlarını, kadının her türlü halini içerirken, cinsiyetçi ya da salt feminist bir tavır sergilemeden, kadın temalı şiirleriyle kadın, erkek, LGBT, queer aktivist, her dilden, dinden, ırktan ve milletten şairin bu etkinliğe katılabileceği belirtiliyor.

Yurt dışından gelen şairler kendi ülkelerindeki kadınların sorunlarını şiirle, atölye çalışmaları, forumlar, seminerlerle dile getirirken, katılımcılar bu sorunlara birlikte çözüm üretmeye çalışıyor.

Bu yıl 5. kez düzenlenecek olan festivalin organizasyon komitesinde Hilal Karahan, Emel Koşar, Dilruba Nuray Erenler ve Ayça Erdura bulunuyor. Danışma kurulunda Zeynep Altıok Akatlı, W. B. Bayrıl, teknik yardım ekibinde Mengü Bahadır Bayrıl, Canan Çelik, Eser Ceran Erdi yer alıyor.

Festival, UNESCO’ya bağlı WFP (World Festival of Poetry-Dünya Şiir Festivali), WPM (World Poetry Movement-Dünya Şiir Hareketi) ve Kartal Belediyesi tarafından resmi olarak destekleniyor.

Festivalin açılış seremonisi Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde 2 Ekim 2021 Cumartesi günü yapılacak ve bu yılın onur ödülü Arzu Çerkezoğlu’na verilecek.

Festivalin bu seneki yabancı şair konukları şöyle: Asma Al Haj (Filistin/Ürdün), Darya Heidari (İran), Islom Tojimuhammad (Özbekistan), Malak Sahioni Soufi (Suriye/İngiltere), Natasa Bajic (Sırbistan), Vadim Terekhin (Rusya), Valentin Iacob (Romanya).

Festivalin ev sahibi şairleri ise; Ali Günvar, Ali Mustafa, Arife Kalender, Ayça Erdura, Aydan Yalçın (Mersin), Bedros Dağlıyan, Berna Olgaç, Bircan Çelik (Ankara), Canan Çelik, Cihan Oğuz, Dilruba Nuray Erenler, Emel Koşar, Erkan Kara, Ertuğrul Özüaydın (Ankara), Eser Ceran Erdi, Fatma Aras (İzmir), Gülümser Çankaya, Halil İbrahim Özcan, Halime Yıldız (Bursa), Hamid Ahmadzade (Azarbeycan), Haşim Hüsrevşahi (Kdz.Ereğli), Hilal Karahan, Hüseyin Alemdar, Gülsüm Cengiz (Altınoluk), İkbal Kaynar, İsmail Biçer, İsmail Cem Doğru, Levent Karataş, Malik Enes Gümüşlü, Melahat Babalık, Muhammed Abdullah Yanarateş, Mustafa Fırat, Muzaffer Özdemir, Nalan Çelik, Neslihan Yalman (İzmir), Nilay Özer, Niyazi Yaşar, Nurduran Duman, Nur Saka, Okan Yılmaz, Oya Uysal, Pelin Batu, Pelin Özer, Pınar Doğu, Ramazan Parladar, Salih Bolat, Sema Güler (Ankara), Serap Aslı Araklı, Seval Arslan (Manisa), Seval Candar Karadeniz, Sezen Çiğdem, Süreyya Akçay (Bursa), Şeyda Üzer, Taherey Mirzayi Saeidabad (Ankara), Turgay Kantürk, Türkan Yeşilyurt (Sinop), W. B. Bayrıl, Volkan Hacıoğlu, Yiğit Kerim Aslan, Zeynep Aliye.

ETKİNLİK TAKVİMİ

1 EKİM 2021 CUMA

Kartal Kitap Günleri Etkinliği

Meydan Okumaları

Türk ve Yabancı Şairlerden Şiir Dinletisi

Şiir Tiyatrosu: “Narda Şiir Harda Dans” (Malik Enes Gümüşlü ve Tiyatro Öğrencileri)

Moderatörler: Niyazi Yaşar  & Dilruba Nuray Erenler

Saat: 19.00 – 22.00

Yer: Kartal Özgürlük Parkı, Kartal

2 EKİM 2021 CUMARTESİ

Kartal Kitap Günleri Etkinliği

Festival Açılış Seremonisi & Ödül Töreni

“Karşı Kıyıya Mektup” Adalı Sanatçılar Sergisi (Küratör: Gül Bolulu)

Canlı Karikatür Performansı (Hüseyin Aslan)

Mini Konser: TRİO

Protokol Konuşmaları

FeminİSTANBUL Onur Ödülü Töreni: Arzu Çerkezoğlu

Şairler ve Yakacık Fen Bilimleri Okulları Öğrencilerinden Şiir Dinletisi

Yabancı Şairlerin Video Dinletileri

İstanbul Tiyatora Kumpanyası Oyuncularından Şiir Dinletisi

Gitar Dinletisi: Cevat Hikmet Erdem

Tambur Dinletisi: Nejat Karasulu

Saz Konseri: Muzaffer Özdemir

Moderatörler: Gülşah Yavuz & Hilal Karahan

Saat: 17.00 – 22.00

Yer: Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi

Adres: Hürriyet Cad. No: 56, Kartal

3 EKİM 2021 PAZAR

Şiir Yürüyüşü

Şiir Atölyesi

Türk ve Yabancı Şairlerden Şiir Dinletisi

Saat: 14.00 – 18.00

Gitar Müziği Dinletisi: Cevat Hikmet Erdem

Moderatörler: Ayça Erdura & Hilal Karahan

Yer: AKSİ

Adres: Caferağa Mah. Kadife Sok. No:21, Kadıköy

(Kaynak: https://sanatokur.com/, https://www.edebiyathaber.net/)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER