İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 21 Haziran’da Başlıyor

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Programı Belli Oldu (Program Haberin Son Kısmında Yer Alıyor)

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 21 Haziran’da Başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi kurumsal haber merkezince, Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından, Dünya Müzik Günü’nde başlayacak olan festivalin amacının sinema ve müzik sektörlerini İzmir’de buluşturmak olduğu ifade edildi. 

Festival Düzenleme Kurulu Başkanlığını Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, yönetmenliğini sinema yazarı Vecdi Sayar‘ın üstlendiği festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğinde, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Konsolosluğu, Macar Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü, Kültürlerarası Sanat Derneği ve İzmir Sinema Ofisi işbirliği ile düzenleniyor. Festival Yürütme Kurulu’nda Büyükşehir Kültür Sanat Daire Başkanlığı ve İzmir Sinema Ofisi çalışanları yer alıyor. Programın yarışma filmleri, Bakanlığın ve İzmir Valiliğinin özel izniyle akşamları Kültürpark’ta gösterilecek. Diğer bölümlerdeki filmler ise İzmir Sanat, Büyükşehir’in Basmane’deki yeni sanat mekanı Bıçakçı Han ve Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Festival kapsamında yerli ve yabancı 87 film gösterilecek ve konserler yapılacak. 21 Haziran’da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak açılış töreninde, Hakan Şensoy yönetiminde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ele Ele Müzik Senfoni Orkestrası, bu yılın “Ustalar”ı Yalçın Tura, Arif Erkin ve Cahit Berkay ile yitirdiğimiz iki değerli besteci Atilla Özdemiroğlu ve Timur Selçuk’un film müziklerinden bir seçki seslendirilecek. 23 Haziran’da Açıkhava Tiyatrosu’nda Cahit Berkay ve Film Müzikleri Orkestrası’nın konseri var. Kapanış konserinde ise sol elle çaldığı parçalarla tanınan Fransız piyanist Maxime Zecchini dünya sinemasından film müzikleri yorumlayacak. Akşamları saat 20.00’de ise Kültürpark’da film söyleşileri öncesi İzmirli müzisyenlerin dinletileri yer alacak.  

Festivalin ilk gününde Türkiye sinemasının üç usta bestecisi, Yalçın Tura, Arif Erkin, Cahit Berkay’a ve sanatçı Hümeyra’ya onur ödülü verilecek. Ustaların müziklerini yaptığı filmlerden bir seçki, “Ustalara Saygı” bölümünde gösterilecek. Artık aramızda olmayan Atilla Özdemiroğlu, Timur Selçuk, İtalyan besteci Ennio Morricone, Fransız sinemasının film müziği alanındaki ustalarından Michel Legrand ve Arjantinli besteci Astor Piazzola müziklerini yaptıkları filmlerle festivalin “Anılarına” adlı bölümde yer alacak. Bu yıl Oscar’da yarışan  “Quo Vadis Aida?”nın bestecisi Polonyalı Antoni Lazarkiewicz’e de ‘Kültürlerarası Sanatsal Başarı Ödülü’ verilecek.

Festivalin en önemli bölümlerinden Ulusal Yarışma seçkisinde ise, kurmaca, belgesel ayrımı bulunmamakla, 12 film yer alacak. Bunlar: Ah Gözel İstanbul / Zeynep Dadak, Aşk,  Büyü, v.s / Ümit Ünal, Bir Nefes Daha / Nisan Dağ, Ceviz Ağacı / Faysal Soysal, Hayaletler / Azra Deniz Okyay, İnsanlar İkiye Ayrılır / Tunç Şahin, Kovan / Eylem Kaftan, Kraliçe Lear / Pelin Esmer, Mimaroğlu / Serdar Kökçeoğlu, Nasipse Adayız / Ercan Kesal, Nuh Tepesi / Cenk Ertürk, Ölü Ekmeği / Reis Çelik.

Bıçakçı Han’ı (Yıldız Sineması’nı) restore ederek yeniden İzmir kent kültür yaşamına kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyenin bu mekanı festival gösterimleri için aktif olarak kullanım kararı aldı. Bıçakçı Han İzmir’in tarihi Basmane semtinde tren garının hemen yanında, Gaziler Caddesi’nin başlangıç kısmında (No:64) yer alıyor.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat tarafından yapılan açıklamada, İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali'nde programın da belli olduğu belirtildi. Bu yıl ilk kez düzenlenen festivalde filmler, söyleşiler ve konserler ücretsiz olarak sanatseverlerle bir araya gelecek. Etkinlikler pandemi koşullarına uygun gerçekleşecek.

Etkinlik programı ve genel bilginin yer aldığı etkinliğin resmi internet sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ...

Festival programında yer alan etkinliklere ilişkin ücretsiz QR kodlu giriş biletlerine ulaşmak için TIKLAYINIZ...

Kültürpark’taki söyleşi ve konser programı ile, İzmir Sanat, Bıçakçı Han ve Fransız Kültür Merkezi’ndeki film gösterim programı aşağıda yer alıyor.

.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2021, 12:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER