Doğu Ekspresinde Bilet Bulmak

Son yılların en popüler yurt içi seyahat rotası olan Doğu Ekspresinde bilet bulmak her yıl daha da zorlaşıyor.

Doğu Ekspresinde Bilet Bulmak

TCDD'nin en eski anahat trenlerinden olan Doğu Ekspresi, haftanın her günü Ankara–Kars arasında çalışıyor. Sunduğu atmosfer ve manzaralarla oldukça cazip olsa da son yıllarda özellikle 18-25 yaş arası gençler arasında sosyal medyanın da etkisiyle popülerleşmesinin ardından bilet bulmak da giderek zorlaşıyor.

Doğu Ekspresi yolculuğu tek yönde 24,5 saat süren bir yolculuk olmasına rağmen kuşetli ve yataklı vagonlar sayesinde hiçbir rahatsızlık yaşamadan hatta byük bir keyifle gidilebilecek bir yolculuk. Tren biletlerinin ucuz olduğu da düşünüldüğünde herkesin ilgisini çekebilecek bir seyahat ve tatil planı olan Doğu Ekspresinde asıl zor kısım ise bilet almak hatta son iki yıldır neredeyse imkansız. Hem turlar için ayrılan vagonlar nedeniyle hem de aşırı ilgi nedeniyle biletler çıktığı gibi tükeniyor. Hatta çoğu zaman trenin dolu açıldığı, yani biletlerin önceden satıldığı bile söyleniyor.

TCDD tren biletlerini 30 gün sonrasına kadar satışa sunuyor ancak tur şirketleri 5-6 ay sonrasına bile Trenli Kars Turu programları koymuş durumda, bu da tren biletlerinin tamamının tur şirketlerine ayırıldığı, bazen sadece sembolik sayıda tren biletinin satışa çıktığı söylentilerini güçlendiriyor.

Öncelikle tren biletlerinin sadece TCDD resmi sayfasından satıldığını belirtmek gerekli. Bilet ücretleri de yolculuk edeceğiniz kompartımana göre değişiyor. 2018 yılı için bilet fiyatları; pulman 47,00 TL, örtülü kuşetli 63,50 TL, yataklı için 117,00 TL. Ancak genç, 60 yaş üstü, öğretmen için %20, 65 yaş üstü ve çocuk yolcular ise %50 oranında indirimden yararlanabiliyorlar. 

Bilet bulabilmek için TCDD web sayfasını veya TCDD uygulamasını sık sık kontrol etmek gerekiyor. TCDD uygulamasını değil de web sayfasından bilet alma işlemleri yapılmasını önermek daha doğru. Zira uygulama daha kolay kontrol sağlarken daha geç güncellenmesi nedeniyle, biletlerin 1 dk içinde bittiğini düşünürsek çok da pratiklik sağlamıyor. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tren biletleri 30 gün önceden satışa çıkıyor ancak satışa çıktığı saat kesin değil, genellikle 07:00'da satışa çıksa da  geceyarısı 00:00'dan itibaren 07:00'a kadar her an biletler satışa çıkabiliyor. Saat 07:00 itibariyle bilgisayarınızda sadece 1 sekmeden bilet almaya çalışıyorsanız yine satışı yakalama olasılığınız düşüyor, çünkü bir defa "isteğinize uygun sefer bulunamamıştır" ibaresi görürseniz bütün bilgileri yeniden girmeniz gerekecek, bu da zaman kaybı demek olduğundan, bilgileri girilmiş şekilde birden fazla sayfa/sekmeyi hazır bulundurmanız ve sırayla tek tek denemenizi öneririz. (Aynı tarayıcıdan farklı sekmelerde işlem yapmaya çalıştığınızda sistemin bunu fark edip sizi atmaması için gizli modda çalıştırmanız gerekmekte, yoksa farklı tarayıcılardan/bilgisayarardan denemeniz gerekiyor. Birden fazla arkadaşınızı sabah saatinde örgütlemeniz lehinize olacaktır.)

Bilet olan treni yakaladıktan sonra ise sadece 10 dakikanız var. TCDD koltuk seçimi yaptığınız andan itibaren sistem üzerinde bilgileri tamamlamanız için 10 dakika süre veriyor. 10 dakika içinde TC kimlik numarası, ad soyad cinsiyet bilgilerini girmeniz ve ödemeyi yapmanız gerekli. Eğer bütün bu bilgileri tamamlayıp ödeme yapamazsanız sistem sizi atıyor, yani seçtiğiniz koltukları kaybediyorsunuz, Bir çok kişi ilk anda koltuk seçimi yapsa da satın alma işlemini tamamen bitiremiyor ve dolu görünen birçok koltuk 10 dk sonra açığa düşüyor. Bu durumda, treni dolu gördükten sonra hemen umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor.

Bileti ilk satışa çıktığı anda alamadıysanız sonradan eklenen vagonları takip etmeniz gerekiyor. Trenler genelde 9 vagon olarak açılıyor, ancak daha sonra eklenen ek vagonlar ile 12 vagona kadar çıkıyor. Maalesef ek vagonların ne zaman ekleneceği açıklanmıyor, ancak belirli günlerde genellikle saat 11.00 gibi bazen 15 gün, bazen 30 gün sonraya yeni vagonlar ekleniyor. Burada da yapabileceğiniz şey saat 11 gibi en uzak tarihten başlayarak 9 ve 12 vagonluk trenleri not almak ve kontrol etmek.

Son olarak belirtmek gerekir ki, yataklı vagonda 2 yatak ve odada buzdolabı ve özel lavabo varken, örtülü kuşetli vagonda 4 yatak var ve özel lavabo ve buzdolabı yok. Odalarda kadın-erkek aynı yerde uyuyabilir, ancak özel bir odanız olsun ve kimse sizi rahatsız etmesin istiyorsanız, bileti alırken tüm koltukları satın alın, zaten yataklar akşam kuruluyor ve akşama kadar trende dilediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz. Pulman vagonlarda ise sadece koltuk bulunmakta ve bu koltuklarda her zaman boş yer bulabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yöntemler hep tren bileti almak üzerine ve bir tren bileti almanın bu kadar zor olduğunu ilk başlarda tahmin edemeyebilirsiniz, ancak tur şirketlerine ayrılan vagonlar nedeniyle ucuz bir tatil seçeneği tur ortadan kalkmış durumda. Bu yıl itibariyle bu hatta ikinci trenin konulacağuna dair çalışmalar olduğu açıklansa da, henüz bu konuda da bir gelişme yok.

Son olarak tren bileti bulur bulmaz otel konusunu da çözmeyi unutmayın, zira tren biletlerindeki tur şirketi yoğunluğu otellerde de yer sorunu olarak geri dönüyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 21:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER