Gölcük Gezi Rehberi

İstanbul Doğa ile yaptığımız Gölcük Gezisinden notlar.

Gölcük Gezi Rehberi

İstanbul Doğa ile yaptığımız Abant Gezisi sonrasında ikinci durağımız olan Gölcük'e vardığımızda saatimiz 16:30'u gösteriyordu. planımız yolo şartlarından dolayı biraz uzasa da burayı görmeden İstanbul'a dönmek istemedik (Abant gezimizi okumak için tıklayınız)

Gölcük

Bolu şehir merkezine 15 km mesafede olduğundan ve ayrıca yollarının daha güzel olduğu düşünüldüğünde yine kalabalık bir tabiat parkı bekliyorduk, normalde de öyle olur ancak saatin de etkisiyle boş bir Gölcük ile karşılaştık, bahar aylarında ise buradaki tabiat parkında restaurant, kafeterya, piknik ve mangal alanları bulunduğu da dikkate alındığında aslında haftasonu değil, hafta için gitmek daha keyifli olacaktır, ayrıca göl manzarasını mükemmel hale getiren devlet konuk evi de kapalı bir şekilde ancak bakımlı olarak göl kenarını süslemektedir.(Aşağıya bahardan kalma bir fotoğraf da ekledim)

Gölcük bir yapay gölettir, yani önüne set çekilen bir dere ile suni olarak oluşturulmuş, zamanla büyütülmüştür. Bütün çevresini 1,5 km civarındadır ve çevresinde bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Gölde bir tür olarak abant alası adı verilen balık yetiştirilmeye çalışılmaktadır, bu nedenle gölde balık tutma izne bağlıdır. Gölde hakim bitki türü göknardır. Bu gölün rakımı 1250 metre ancak daha dik bir çıkışı bulunduğu için daha yükseğe çıkmışsınız gibi bir izlenim yaratıyor.

Tabiat Parkı içerisinde herhangi bir konaklama tesisi bulunmuyor ancak izin almak şartıyla kamp yapma imkanı var ayrıca yakın bölgede çeşitli oteller de bulunmakta.

Göl çevresindeki ormanlık alanda mangal yakmak yasak ancak mangal için özel mangal alanları yapılmış ve belirli aralıklarla yerleştirmiş, gölün etrafında yürüyüş yolu ve bisiklet parkuru var ve gölün çevresinde 3-4 yerde fotoğraf  için alanlar yapılmış.

Ulaşım için kendi aracınız yoksa Bolu merkezden özel halk otobüsleri ile mmkün.(Bolu Ulaşım)

Tabiat Parkına giriş burada da ücretli, yaya 5 TL, otomobil 15 TL, Minibüs 45 TL, midibüs 75 TL, Otobüs 120 TL , biz yine en yüksek ücret olan 120 TL'yi vererek parka giriş yaptık, 

Burada serbest zaman verdiğimizden bazı arkadaşlarımız hemen kafeteryada ısınma yolunu seçti ancak daha büyük kısmımız önce farklı yönlerden gölü yürümeye karar verdik, gölün çevresinde bulunan çeşmelerden buz gibi su içip kartopu savaşı ve karda yuvarlanma etkinliklerimiz yaklaşık 1,5 saatimizin dolu dolu geçmesini sağladı.

Biz de burada verdiğimiz 1,5 saatlik molayı kafeteryasında yemek molasıyla bitirdik ve ardından 18:30 gibi İstanbul'a doğru yola çıktık.

İSTANBUL DOĞA ile yaptığımız bu günübirlik turu keyifli bir şekilde tamamladık, evimizden ayrılmamızın ardından tekrar eve dönmemiz yaklaşık 18-19 saat sürse de, bütün yorgunluğa değdiğine inanıyorum...

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 22:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER